Majitelé klíčů poprvé v TV. Sto let Marlona Branda a instinkty Sharon Stone

ČT art v týdnu od 1. dubna

Marlon Brando v legendárním Kmotrovi
Marlon Brando v legendárním Kmotrovi, foto: archiv ČT

Pondělí 1. dubna, 20:15

Majitelé klíčů

Letos na apríla by se dožil 95 let Milan Kundera. ČT art při té příležitosti uvádí v premiéře první televizní zpracování Kunderovy tragikomedie Majitelé klíčů z Mahenovy činohry v Brně, která měla na divadelních prknech premiéru v roce 2021. Je pozoruhodné, že tato Kunderova divadelní prvotina měla premiéru v roce 1962, ale od roku 1966 nebyla uvedena. Příběh Jiřího Nečase, který za protektorátu ukryje v bytě svého tchána dívku na útěku a zároveň v kapse svých kalhot schová klíče od tohoto bytu – to jsou spojité nádoby velkých a malých dějin, vznešených gest a přízemních pohnutek. A zároveň jde o obraz světa, kde se „majitelé klíčů“ stále mění. Režie této „komedie osudovosti a tragédie malichernosti“ se ujal Martin Glaser a hlavní role ztvárnili Jakub Svojanovský, Zuzana Černá, Petra Lorenc, Petr Kubes a Tereza Groszmannová. Díky brněnské inscenaci máme nyní možnost zjistit, jak tato tragikomedie vystavěná kolem tématu věčného souboje jedince s dějinami promlouvá k dnešku.

Z inscenace Majitelé klíčů z Mahenovy činohry v Brně Z inscenace Majitelé klíčů z Mahenovy činohry v Brně, foto: archiv ČT

Úterý 2. dubna, 21:10

Boticelli

Cyklus Legendy výtvarného umění se tentokrát zaměří na jednoho z nejvýznamnějších malířů konce 15. století a dvorního umělce Medicejských, Sandra Botticelliho. Německý dokument u roku 2015 si klade otázku, jak dnes rezonuje Botticelliho průlomové dílo a čím inspiruje současné tvůrce?

Z dokumentu Boticelli Čím inspiruje Boticelli současné tvůrce? Foto z dokumentu Boticelli, foto: archiv ČT

Čtvrtek 4. dubna, 22:20

Základní instinkt: sex, smrt a Sharon

V cyklu Příběhy filmových legend si připomeneme ikonický snímek nizozemského režiséra Paula Verhoevena z roku 1992 Základní instinkt, který se stal prototypem moderního thrilleru a mnoha zúčastněným změnil život. Své o tom ví například do té doby takřka neznámá herečka Sharon Stoneová, z níž udělala ikonu jediná scéna, k níž ji tvůrci údajně dostrkali tak trochu podvodem a o níž herečka tvrdí, že jí zničila život. Po více než třiceti letech od vzniku filmu na něj zavzpomínali všichni zmínění umělci ve francouzském dokumentu z roku 2021.

Sharon Stone Sharon Stone vzpomíná v dokumentu na Základní instinkt, foto: archiv ČT

Sobota 5. dubna, 20:15

Marlon Brando

Cyklus Hvězdy stříbrného plátna představí životní příběh představitele legendárního dona Vita z Coppolova Kmotra, Američana Paula z Posledního tanga v Paříži či pološíleného plukovníka Waltera E. Kurtze v Coppolově Apokalypse. Americký herec Marlon Brando by letos 3. dubna oslavil sto let. Jeho cestu ke slávě představí britský dokument z roku 2011.

Marlon Brando Marlon Brando ve snímku Poslední tango v Paříži, foto: archiv ČT

Sobota 5. dubna, 22:35

A dýchejte klidně

Komorní islandské drama oceněné na festivalu v Sundance v roce 2018 vypráví, jak se mezi islandskou svobodnou matkou a africkou ženou žádající o politický azyl vytvoří intimní pouto a obě začnou společně bojovat za to, aby se jejich životy vrátily na správnou cestu. V hlavních rolích snímku odehrávajícího se na islandském poloostrově Reykjanes, se představí herci Kristín Þóra Haraldsdóttirová, Babetida Sadjová a Patrik Nökkvi Pétursson, scénář a režii měla na starosti Ísold Uggadóttirová.

Z filmu A dýchejte klidně Z filmu A dýchejte klidně, foto: archiv ČT

Související