Nastražené uši. Listopadové novinky české hudební alternativy ve výběru Vinyly
Pětici albových přírůstků zde představují organizátoři hudebních cen Vinyla. Jde o další část cyklu jimi připravovaných měsíčních přehledů, které vám pomohou v orientaci na živelném a pro leckoho až nepřehledném poli tuzemské hudební pop alternativy.
Orionovo Teritorium III, repro: Bigg Boss
Orion: Teritorium III
Klasik domácího rapu a zakladatel legendárních PSH navazuje na své čtvrté sólovce na desky Teritorium I a Teritorium II z počátku nultých let. K dokončení své trilogie si pozval sestavu osvědčených producentů, v níž figurují DJ Wich, Mike Trafik, Tomáš Konůpka z Gruppo Salsiccia. Jsou tu však i mladší beatmakeři jako Kony, John Soulcox nebo Ondryk. Podobně rozrůzněný i seznam hostů: jména jako Vladimir 518, Čis-T nebo Supa doplňuje současná generace rapperů jako Nik Tendo, Pain nebo Maniak. V singlu Famous hostuje jazzman Ondřej Pivec. „Teritorium 3 je zásadní v tom, že už si nepotřebuju nic dokazovat. Peníze jsem vydělal, a to jediné, o co mi teď jde, je dobrej song. A když se to podaří a něco to hodí, půjde to zpátky do hry – o tom je tohle album,“ říká Orion. Album doprovází klip ke skladbě Brát, který natočili Šimon Hájek a Šimon Šafránek. Album Teritorium III je jedním z posledních releasů vydavatelství Bigg Boss, jež končí svoji činnost.
Vyšlo 18. listopadu na značce Bigg Boss.
Záběr k filmu Okupace je na obalu soudtracku k němu, repro: Full Moon Forum
Různí autoři: Okupace
Okupace je hudební doprovod ke stejnojmenné černé komedii režiséra Michala Nohejla, která měla premiéru letos v srpnu. Na vinylovém soundtracku se objevuje pilotní skladba snímku How to Hold a Gun od Kill the Dandies! – a to hned ve třech verzích, včetně ruské, kterou zpívá ukrajinský herec Alexej Gorbunov. Kromě Kill the Dandies! kolekce obsahuje skladby skupin Madhouse Express, Metronome Blues, Old Folks House, Thee Lazy Eyes, Rány Těla nebo Beps’n’Johnnies. Na nahrávce je rovněž ke slyšení scénická hudba, kterou složili La Petite Sonja a Hank J. Mancini pod hlavičkou projektu Disco Ocultista. „Režisér Michal Nohejl pracuje podobným stylem jako my. Velmi intuitivně a spontánně, s podivně zvráceným smyslem pro humor a jistou neúctou k autoritám, ale zároveň s okouzlením klasickou estetikou,“ říká k soundtracku Hank J. Mancini. „Hudba, podobně jako snímek samotný, ignoruje notoricky zmiňovanou normalizační šeď a nabízí k ní magickou, působivou a barevnou alternativu,“ dodává tisková zpráva.
Vyšlo 26. listopadu na Full Moon Forum.
Beata Hlavenková a její hlava na obalu alba Žijutě, repro: Minority Records
Beata Hlavenková: Žijutě
Šesté sólové album Beaty Hlavenkové vzniklo z motta: „Žijutě živote se vším, co přinášíš i bereš, co v sobě obsahuješ.“ Držitelka dvou Cen Anděl a Ceny Jantar navazuje na sólovou tvorbu po soundtracku k filmu Zátopek. Na Žijutě vyšla vstříc inteligentnímu popu s elektro beaty a nadžánrovými přesahy. Jádro její Kapely Snů tvoří bubeník Oskar Török, kytarista a spoluproducent Patrick Karpentski a basista Miloš Klápště. Mezi hosty desky jsou Adam Koller, Thom Artway, Oto Klempíř, Tomáš Neuwerth či David Stypka. „Už nechci tolik snít, chci říct více vlastních slov a myšlenek. Miluji zpívání a aranžování, mám zalíbení v kontrastech, cítím se v tom všem dobře a sebevědomě, “ říká k nové desce Hlavenková. Album zmasteroval Matouš Godík, vinyl mastering probíhal v Abbey Road Studios v Londýně. Finální mix opatřil slovenský kytarista, muzikant a sound designer Andrej Hruška (Zuzana Mikulcová, Katarína Máliková).
Vyšlo 8. listopadu na značce Minority Records.
Greenhorn z jihovýchodní Moravy čili obal debutového alba písničkáře, který si říká Hello Incognito, repro: Bughead Records
Hello Incognito: Greenhorn
Novinku na labelu Bughead Records z Veselí nad Moravou obstaral písničkář Hello Incognito. Debutoval na kompilacích tohoto vydavatelství, jeho první samostatná deska vznikala v domácích podmínkách a stojí na výrazném a excentrickém písničkářském projevu. O mix a mastering nahrávky se postaral Vincent Stránský, což je u Bughead Records pravidlem. O vydání na kazetě se postaral slovenský label Z Tapes Records. „Název desky odkazuje k tomu, že jsem nějaké písničky složil už před lety. Ale taky k tomu, že mám rád westerny. Mám teorii, že kdybych žil v časech Divokého západu, zastřelili by mě při prvním přepadení dostavníku, protože bych udělal nějakou amatérskou chybu,“ říká ke svému debutu Hello Incognito.
Vyšlo 1. listopadu na značce Bughead Records/Z Tapes Records
Zvuk a duch aneb obal desky kapel Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip + Bön, repro: Bandcamp
Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip & Bön: Eclipse One
Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip jsou milovníci psychedelického rocku, v jejichž čele stojí hudebník a muzikolog Oldřich Poděbradský (působící také jako Budeč). Nová deska Eclipse One dokumentuje jejich spolupráci s polskou pěticí Bön a obsahuje dvě improvizované skladby, v nichž se prolíná psychedelický rock s dronovou či tribální hudbou a avant-gardou. Deska vznikala v Soulkostele na česko-polských hranicích a předcházel jí společný živák z festivalu Soulbönding Trip. Výslednou zvukovou podobu obstaral Amák ve svém studiu Golden Hive. „Je to fascinující pohled do odlišných, ale kompatibilních přístupů těchto skupin k hudbě, jež se odehrává v jedinečném prostředí dřevěného kostela,“ píšou o desce Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip na své facebookové stránce.
Vyšlo 19. listopadu na Bandcampu kapely.