Nastražené uši. Výběr Vinyly za červenec a srpen 2021

Vinyla léto 2021
repro: ČT art

A Land Ridden by Darkness Obal druhého alba skupiny Vellocet Roll – nese název A Land Ridden by Darkness, repro: Bandcamp

Vellocet Roll: A Land Ridden by Darkness

Pražská noise-psychedelická pětice Vellocet Roll v čele s Františkem Převorovským vydala své druhé album – A Land Ridden by Darkness. Vyšlo dva a půl roku po jejich debutu A Man Asleep a pro kapelu ji zmixoval Dominik Gajarský (slowmotiondancer). Pilotní singl Wanderers of the Dark je nazvaný podle básně francouzského tvůrce minulého století Maurice Blancharda, jednoho z nejoblíbenějších básníků a inspiračních zdrojů Převorovského. Osmiminutový klip ke zmíněné skladbě režírovali Převorovský a Štefan Cima, který hostuje v jedné písni. Na ní se objevují také Kristina Procházková nebo Zuzana Sagitariová (Plusminusnula).

Ve skupině Vellocet Roll se předloni potkali členové kapel The Maggie’s Marshmallows, Johnny the Horse nebo Old Folks House. Jejich debut vyšel u komunitního labelu Theremin Records, o druhé album se postarali společně s Full Moon Forum. V ponurém postpunkovém zvuku nové desky si freejazzový saxofon podává ruku s existenciální úzkostí. „Myslím, že se nám do hloubi alba podařilo ukrýt jistou formu spirituality, během prací na nahrávce se tam zformovala vlastně sama od sebe,“ říká Převorovský o desce, která bude pokřtěna 29. září v prostoru Planety Za v Praze a následující den, ve čtvrtek 30. září, v brněnském Kabinetu Múz.

Vyšlo 20. srpna na Theremin Records a Full Moon Forum.

Antropocén Obal alba Antropocén rockového improvizačního tria Národní divadlo, repro: Bandcamp

Národní divadlo: Antropocén

V rockovém improvizačním triu Národní divadlo se potkali Marek Tragan (kytara), Lukáš Fojtík (bicí) a Jiří Štěpán (basa). Svoji debutovou desku natáčeli vloni ve Frenštátě pod Radhoštěm, o postprodukci se postaral Lukáš Fojtík. „Trochu vlnobití na hladině, ale nepříliš daleko od břehu, takže by se z toho dalo ještě vyplavat trochu intenzivním kraulem. Anebo se nechat na chvíli stáhnout pod hladinu a doufat, že mě na konci vyhodí polonahý Poseidon trojzubcem na pláž,“ píše o desce tisková zpráva vydavatelství Stoned to Death.

Alba Antropocén si všiml specializovaný anglický web A Jazz Noise, který desku chválí se slovy: „Vášnivý výkřik do prázdna, který má otevřené uši pro ozvěny, reverby a zpětnou vazbu.“ Fotografie na obalu desky upomíná na destruktivní úmysl minulého režimu, který plánoval rozšířit uhelnou těžbu ve Frenštátě až pod severní svah Beskyd. Album má dvojí podobu – digitální a na kazetě.

Vyšlo 1. července na značce Stoned To Death.

under a red moon Lenka Zbořilová coby Ivy Z a obal k její nahrávce under a red moon, pt. 1 & pt. 2, repro: Bandcamp

Ivy Z: under a red moon, pt. 1 & pt. 2

Lenka Zbořilová byla dosud známá jako členka skupin Strangers in the City a Billow, pod jménem Ivy Z nedávno publikovala svoji sólovou tvorbu. Ta spadá do kategorie weird/lo-fi popu. Její debutová nahrávka under a red moon vznikla coby projekt s cílem nahrát (a zveřejnit) každý týden jednu skladbu po dobu čtyř měsíců. Průběžně písně vydala na dvojici digitálních alb under a red moon, pt. 1 & pt. 2 a dohromady budou dostupné na kazetě se značkou Z Tapes.

„Prvotní inspirací k založení tohoto side projektu byl návrat ke klavíru. Na začátku pandemie jsem si pořídila piano, ke kterému jsem se vrátila poprvé od dětství. Posléze se začala kupit spousta střípků a nápadů, s kterými bylo potřeba něco udělat – jejich nedokončenost mě začala vysávat a skládání mě přestávalo bavit. Zároveň jsem ale nechtěla, aby se jejich dodělávání proměnilo v úzkostlivý, rok trvající proces,“ říká Zbořilová v tiskové zprávě o desce, na níž s kytarami vypomáhal Jakub Zbořil. „Šlo mi o to co nejvíc zanechat spontaneitu a neznepřátelit si ty písničky přílišnou péčí, proto jsem jim nakonec vždy věnovala maximálně týdenní pozornost a posílala je čerstvé ven.“

Vyšlo 13. července u labelu Z Tapes.

Virtues of the Necessary Obal alba Virtues of the Necessary zpěvačky a producentky Josefiny Dusk, repro: Bandcamp

Josefina Dusk: Virtues of the Necessary

Zpěvačka a producentka Josefina Dusk patří mezi největší objevy letošní festivalové sezóny. Byla nějaký čas usazená v Londýně, po návratu do Česka o sobě dala výrazněji vědět díky úspěšné účasti ve Startéru Radia Wave. Na debutovém EP Virtues of the Necessary zpívá anglicky a cestuje časem zpět do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, kdy bylo na vrcholu new wave a experimentální disco. Sci-fi, excentricita a uhrančivé melodie.

V její hudbě je cítit inspirace hudebníky jako jsou Saâda Bonaire, Asha Puthli, Kate Bush, nebo Fever Ray. V rozhovoru pro Full Moon Magazine, ale přiznává i lásku ke komikovi Andymu Kafumanovi. Virtues of the Necessary je kompletně jejím dílem. Za vidění určitě stojí i pozoruhodný klip ke skladbě The Brazen Bull.

Vyšlo vlastním nákladem 16. července.

Spiral Sadness Pražský hudebník a výtvarník Michal Drozen a jeho sólový projekt Spiral Sadness, respektive obal k jeho eponymnímu albu, repro: Bandcamp

Spiral Sadness: Spiral Sadness

Pražský hudebník a výtvarník Michal Drozen se na nezávislé scéně pohybuje přes patnáct let. Poslední roky boduje se svým country projektem Dingo, teď pro změnu přichází se sólovým projektem pod jménem Spiral Sadness. Jeho eponymní debut je kolekce písní vznikajících s kytarou a lacinými drum machines; jsou to skladby osobnější a intimnější než ty, které píše pro Dingo a spadají spíše do kategorie sadcore lo-fi.

Materiál pro ložnicový projekt Spiral Sadness si Drozen napsal a nahrál sám, album mixoval a masteroval Marek Ulrich, dvorní zvukař kapely Dingo. Kromě lo-fi písničkářství vznik desky ovlivnila i aktuální vlna sad-rapu a kytarové indie z přelomu tisíciletí. „Měl jsem konečně víc času sehnat staré levné drum machiny,“ popsal autor iniciační moment vzniku desky v pořadu Špína na Radiu Wave; podle rozhovoru má v zásobě i další desku – album Chest Tattoo, které brzy vyjde digitálně.

Vyšlo 7. července na značce Stoned to Death.

Twentyfour Matěj Čech alias mat231 a obal k jeho nahrávce Twentyfour, repro: Soundcloud

Mat213: Twentyfour

Trochu lo-fi pop a trochu outsider rap, Matěj Čech alias mat213 updatuje na své desce Twentyfour koncept moderního písničkářství pro ADHD generaci začátku 21. století. Postinternetový bard s přezdívkou, která odkazuje k folklóru digitální kultury, je stejnou měrou ovlivněn rapem jako alternativním folkem – od Nicka Drakea k Deanu Bluntovi a Alexovi G a českému rapu; ale otiskli se v něm i básníci jako Bondy nebo Ginsberg. Twentyfour je hudebníkova pátá nahrávka, všechny stihl za poslední dva roky – včetně letošního jarního alba Forest Behind Prague.

„Ty věci dělám hodně rychle a snažím se to nekomplikovat, v ničem se nezasekávat. Hudební produkce je hodně punková, šlo mi spíš o texty, takže sem to házel rychle ven,“ říká Matěj Čech ke své tvorbě, v níž přirozeně srůstá angličtina a čeština. Klipy k jeho skladbám točí Adina Šulcová, s níž tvoří kreativní duo také V ateliéru malby 3 na pražské AVU, kde studuje pod vedením Josefa Bolfa, Jakuba Hoška a Nik Timkové.

Vyšlo 1. července vlastním nákladem.

Útržky Obal druhého řadového alba dvojice něco něco nazvaného Útržky, repro: Bandcamp

něco něco: Útržky

Druhé řadové album dvojice něco něco, kterou tvoří Alžběta Trusinová (Neřvi mi do ucha) a Tomáš Tkáč (Pris), vychází na Tkáčově labelu Divnosti oceněném poslední Vinylou za počin roku. Za bicí usedl Václav Šafka, masteru se ujal Tomáš Karásek. V českých textech zaznívají pocity vděčnosti, porozumění i nedorozumění plynoucí z komunikace s okolím, útěky z města do míst, kde by nám mohlo být lépe, i stavy, kdy vás vysává vlastní život.

„Deska není jen optimistická, do textů jsem přetavila i svoje dospělé frustrace, obavy a běsy, které částečně plynou i z toho, že jsem žena,“ říká zpěvačka Alžběta Trusinová a Tkáč dodává: „Útržky jsou nejen o osobním hledání se ve světě lidí po třicítce, ale i o hledání hudebním. Každá písnička zní trochu jinak, takže pro sebe špatně nacházíme žánrovou škatulku. Chceme skládat melodie, které si budete pamatovat. Zároveň trochu stavíme pop na hlavu.“ Křest alba Útržky proběhne 30. září v pražském prostoru Bike Jesus s hostující písničkářkou Margo.

Vyšlo 31. srpna na značce Divnosti.

Související