Obtloustlý milovník Fanty se zamotal v povrchnosti

poster
Fantu, tu má hrdina prózy Lukáše Horáka moc rád, zdroj: Coca Cola

Lukáš Horák (*1987) debutoval před pěti lety básnickou sbírkou Amensch (fra) a nedávno zveřejnil svou prozaickou prvotinu, novelu Setkání žádného druhu. Protagonistou je obtloustlý samotářský muž, jehož hlavní zálibou jsou vedle erotických videí a béčkových filmů všemožné příchutě limonády Fanta a který se jednou představuje jako Radek, jindy jako Viktor. Není to žádný krasavec, ale má dar výřečnosti, takže neustále jezdí vlaky, v nichž oslovuje vyhlídnuté ženy a s připravenou konverzační strategií se je pokouší svést. Ačkoliv je v komunikaci většinou úspěšný, těsně předtím, než banální rozhovor přeroste v něco víc, vypravěč ženu opouští, aby mohl – s čerstvou vzpomínkou na ni – ve vlakovém záchodě masturbovat.

Dar přesvědčivě splétat historky se vypravěči hodí i v práci – živí se totiž tím, že zastupuje své klienty na internetových seznamkách, kde vede konverzaci s potenciálními protějšky až do chvíle, kdy se situace začne vyvíjet slibně a on klientovi úlovek předá – sportovní terminologií řečeno – „k doklepnutí“. Jiní zájemci mu zase přenechávají únavné hovory se stárnoucími rodiči. Vzhledem k tomu, že vypravěč pracuje v „one-man-call-centru“, není tam obklopen lidmi; a vyjma setkávání ve vlacích se osobně stýká prakticky už jen s Kelem, kolegou z druhého zaměstnání, které je ještě bizarnější než to první. Spolu s „nejbližším přítelem“ totiž vypravěč v důmyslném přestrojení inscenuje u železnice brutální scénky pro zahraniční turisty. K výčtu lidí, s nimiž zarputilý milovník Fanty přichází do styku, je ještě třeba doplnit jeho spolubydlící – nepohyblivou, mlčenlivou „velrybu“, která je nejspíš vypravěčovou matkou.

Horak portret Lukáš Horák v redakci Radia Wave, foto: Jonáš Zbořil (ČRo – Radio Wave)

Samozřejmě, příběh se trochu zamotá, a to jednak kvůli záplavě, která zasáhne i dům, v němž „bílý muž a mladá velryba“, jak zní název první části novely, žijí, jednak seznámením se s Kelovou přítelkyní, již vypravěč sám pro sebe pojmenuje Laura a které propadne do té míry, že už není s to spokojit se s pouhou představivostí a masturbací. To jsou dějové motory vyprávění. Nezaujmou tolik jako charakterové „výčnělky“ a výstřelky protagonisty. Nakonec to vypadá, že v knize se zmíněné události vyskytují hlavně proto, aby příběh vůbec někam směřoval a nějak skončil. U několika vtipných a relativně nosných nápadů, z nichž se zrodil Radek/Viktor, se náboj Horákovy prózy v podstatě vyčerpává.

Setkání žádného druhu může připomenout knihy amerického spisovatele Chucka Palahniuka – především díky repetitivnosti mnohých scén, jež odhalují (konzumní) obsesi postav (viz další a další příchutě Fanty), ale také proto, že próza odkrývá povrchnost a přelétavost současných mezilidských vztahů. Vždyť už ani seznamky, jejichž princip spočívá v upozadění mezilidské komunikace na úkor snadno dostupných citů/sexu, nejsou pro lidi dostatečně rychlé. Alespoň ve fikčním světě Lukáše Horáka, který však, jak tvrdí v rozhovoru pro Liberaturu na Radiu Wave, vycházel ze skutečně existujícího fenoménu. V tomto ohledu, tedy vzato především sociálně a částečně i psychologicky, je jeho prozaická prvotina realistickou sondou do některých současných trendů sterilizujících mezilidské vztahy.

ilu Stránky z knihy s ilustracemi Vojtěcha Cejnka, repro: vojtechcejnek.cz

Autorům, kteří chtějí popisovat povrchnost, se však často stane, že z jejich textu o povrchnosti se stane povrchní kniha (vzpomeňme ostatně některé tituly zmíněného Palahniuka). A v tomto ohledu zůstal Lukáš Horák zhruba v polovině cesty. V Brně žijící tvůrce umí obratně vyprávět, je vtipný. Snad dokonce přiměje určité čtenáře, aby si na internetu vyhledali některou z neuvěřitelně znějících příchutí známé limonády. Jen je třeba počítat s tím, že Setkání žádného druhu je z těch knih, z nichž pár týdnů po dočtení zůstane tak maximálně vzpomínka na sumář několika bizarností a touha ochutnat třeba „tuniskou Fantu Piña Colada“.

Autor je literární recenzent.

cover Obálku a grafickou úpravu knihy připravil Vojtěch Cejnek, repro: vojtechcejnek.cz

Lukáš Horák: Setkání žádného druhu. Paper Jam, Praha 2019, 204 stran, doporučená cena 200 korun.

Související