Poslechněte si Hard to Frame v rámci série Wombat Sessions

zpěvačka Karolina zpívá ve studiu Wombat
Nejnovějším přírůstkem v koncertní sérii Wombat Sessions jsou Hard to Frame, zdroj: Youtube

„Hard to Frame formuje náklonnost k elektronickým tanečním stylům, inspirací je pro ně dubstep, drum and bass nebo jazz. Touha hrát tyto styly naživo, kombinovat je s ostatními žánry a propojovat nástroje akustické s nástroji elektronickými se pak promítla do nezaměnitelného zvuku kapely.“ Tak zní jedna z charakteristik; ty ostatní bývají variacemi s týmiž pojmy, které pasují na sestavu, která jako své působiště uvádí Lysou nad Labem.

Hard to Frame sedící ve studiu během závěrečného interview
Hard to Frame – pusťte si jejich vystoupení v rámci Wombat Sessions, zdroj: Youtube

„Já svého času studoval na FAMU a točili jsme tam film s mezinárodním týmem. Režisérka filmu utrousila na adresu herce, který byl hrozně dlouhý a nevešel se do záběru, poznámku: ‚He is hard to frame.‘ Nezarámovatelný. Mně se to spojení hrozně líbilo, tak jsem se jí zeptal, zda ho mohu použít a ona souhlasila. A fungovalo mi to i v souvislosti s hudbou,“ vyprávěl v rozhovoru pro kulturní magazín UNI klávesista klávesista Ondřej Černohorský (zvaný Ocze). „Chtěli jsme dělat něco, co jsme předtím nikdy nezkusili. Chtěli jsme zapojit maximum elektroniky a hrát styl, který se do té doby naživo moc nehrál. Překračování hranic a objevování pro nás bude vždycky zajímavé.“

Hard to Frame nejsou na scéně žádnými nováčky. Skupina vznikla v roce 2013, kdy ji sestavili autoři hudby Ondřej Černohorský a Vendula Černohorská, bubeník Matouš Bureš a baskytarista Dario Cadorini. Začátkem roku 2014 k nim přibyli zpěvačka Anna Doležalová alias N a rapper Petr Eliška alias eFox. V této sestavě vydali roku 2014 singl Cold Water, v témže roce ještě následovaly SP Crippled Soul a What’s That, v roce 2015 digitální EP Out of Frame a na podzim následujícího roku singl White Elephant.

kapela sedící na gauči Hard to Frame v roce 2020, foto: archiv skupiny

V roce 2017 Hard to Frame prošli personální proměnou: skupinu opustili Anna Doležalová, Petr Eliška a Dario Cadorini, naopak přišli Karolina Veselá (zpěv) a Samuel Barcík (bassová kytara), oba tehdejší studenti konzervatoře Jaroslava Ježka. Jako dvorní textař kapely působí Tomáš Dvořák alias Tom Cortés. Z původní sestavy tak dodnes v Hard to Frame hrají Matouš Bureš (bicí), Ondřej Černohorský (klávesy), Vendula Černohorská (klávesy a saxofon). Během roku 2018 Hard to Frame finalizovali svůj albový debut Ghosts. Publikovali jej v březnu 2019, mimo jiné na vinylu. O rok později na album navázala kolekce remixů Ghosts Remixed.

Kromě vystoupení v rámci série Wombat Sessions si můžete pustit rozhovor, který s Ondřejem Černohorským vloni koncem října vedl na Radiu Proglas Martin Kyšperský, frontman skupiny Květy. Ta byla hostem Wombat Sessions minulý měsíc a lze ji slyšet TADY.

Související