Poslechněte si performera HRTL v rámci série Wombat Sessions

HRTL
Performer HRTL ve studiu Mr. Wombat, zdroj: Mr. Wombat / YouTube

Leoš Hort pochází z městysu Želetava na Vysočině, sedm let pobýval v Brně, kde studoval v ateliéru Multimédií na FaVU, studium nedokončil, ale stihl absolvovat Erasmus na univerzitě v Pécsi v Maďarsku, nyní žije v Praze. Do hudebky chodil hrát na kytaru, očarovala ho ale elektronická hudba. Za nahrávku Dataloss (název odkazuje k nešťastné události, kdy se mu z počítače smazaly hotové skladby a on je musel nahrát všechny znovu z paměti) získal v roce 2015 cenu Anděl v kategorii elektronická hudba.

HRTL
Pusťte si záznam koncertu performera HRTL, zdroj: Mr. Wombat / YouTube

Svou hudbu vytváří pomocí modulárního syntezátoru (ten v minulém století používali už například Rolling Stones, Beatles i kapela Pink Floyd, dnes se analogové syntezátory vrací opět do hry). Na webu agentury Bumbum Satori, která Leoše Horta zastupuje, se o něm píše: „Hudba HRTL si prošla cestou od klasických nástrojů k modulárnímu syntezátoru, kde se z post-witch-housu vyvinula směrem k repetitivním rytmům s bohatými melodickými i zvukovými prvky, proměnlivou atmosférou a hravými strukturami. Ať už ušpiněný house s osmdesátkovým feelem, fluorescentní techno nebo temné bublavé beaty, HRTL nikdy nehraje dvakrát to samé. Stejně jako jeho živá vystoupení jsou totiž jeho nahrávky improvizované a 100% hardware.“

V roce 2020 vydal desku Hotspot. „Koupil jsem si pražskou lítačku, začal jsem objevovat Prahu a její zákoutí. Takhle jsem jezdil pracovat, nechtěl jsem sedět doma, když je venku krásně. Nabil jsem si komp, vzal jsem si sluchátka a jel třeba do Divoké Šárky. Tam jsem si sedl na kopec, vytáhnul laptop a zapnul si hotspot,“ vysvětluje v rozhovoru pro GoOut, jak vznikl název desky.

Za Wombat Sessions stojí zvukařská platforma Mr. Wombat. Jde o uskupení pěti kamarádů, kteří se vydali cestou DIY zvukové tvorby. Oslovit platformu Mr. Wombat může každý, kdo má chuť v jejím studiu nahrávat nebo vystoupit. Všechna dosavadní vystoupení v rámci Wombat Sessions jsou k dispozici na YouTube kanálu této platformy.

Související