Sherlock Holmes v Českém Krumlově. Život Voskovce a Wericha, Pavarottiho i Aleny Vránové
ČT art v týdnu od 25. července
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 25. července, 20:15
Napínavé představení v zámecké zahradě, foto: Petr Neubert – archiv ČT
Inscenace detektivní hry podle klasického díla Arthura Conana Doyla napsaná přímo pro prostředí zámeckého parku v Českém Krumlově s Otáčivým hledištěm. Všechno, co máme na detektivkách se Sherlockem Holmesem rádi – důmyslné vedení zápletky, decentní strašidelné scény i suchý humor – zůstalo v divadelní adaptaci Petra Zelenky a Olgy Šubrtové zachováno. Česká televize Psa baskervillského zaznamenala na konci léta 2018 v hlavní roli s Karlem Rodenem, dále Viktorem Limrem jako Doktorem Watsonem a Jiřím Suchým z Tábora jako Sirem Henrym Baskervillem. V ženských rolích vystoupily Beáta Kaňoková, Teresa Branna, Daniela Bambasová, Kamila Janovičová a další. Režírování představení Jihočeského divadla se ujal známý scénárista a režisér Petr Zelenka.
Středa 27. července, 20:15
Alena Vránová – Role mého života
Alena Vránová v roce 2017, kdy převzala ocenění za celoživotní mistrovství v oboru činohra, foto: ČTK
Premiérové uvedení dokumentárního portrétu letos devadesátileté herečky Aleny Vránové (* 1932), kterou každý zná jako pyšnou princeznu ze stejnojmenné pohádky (1952). U příležitosti životního jubilea poprvé souhlasila s natáčením dokumentárního filmu o své osobě. Herečka, kterou hned na začátku kariéry proslavila zmíněná titulní role, vytvořila v průběhu profesního života téměř stovku divadelních rolí a ještě větší počet rolí filmových a televizních. Od šedesátých let minulého století patřila k předním členkám souboru Městských divadel pražských, od devadesátých let pak hrála na scéně Divadla Ungelt. Za roli herečky ve hře Arnolda Weskera Bouřlivé jaro získala v roce 1997 Cenu Thálie za mimořádný herecký výkon. Herecká asociace ji později ocenila také Cenou Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra.
Čtvrtek 28. července, 20:15
V dokumentu se objevuje mnoho dobových a rodinných záběrů, zdroj: archiv ČT
Další životopisný snímek tohoto týdne nás zavede do Itálie, po stopách světoznámého pěvce Luciana Pavarottiho (1935–2007). Pěvecký talent zdědil po otci, který se nedal na profesionální kariéru z důvodu přílišné trémy. Vedl jej ke zpěvu od malička a v devíti letech ho přihlásil do místního farního sboru, s nímž vyhrál mezinárodní soutěž. Potom, co zpěv vystudoval, musel se živit jinými profesemi a váhal, zda s ním pokračovat. Zlom nastal až v roce 1961, kdy ztvárnil roli Rodolfa v Pucciniho opeře La bohème. Po tomto úspěchu následovala angažmá v Amsterdamu, Vídni, Curychu, Londýně a USA. Ve známost u široké veřejnosti vešel svými televizními operními přenosy. Popularitu mu přineslo jeho členství ve hvězdném týmu Tří tenorů s José Carrerasem a Plácidem Domingem. Pavarotti ale miloval i moderní rockovou a popovou hudbu, což dokládá několik jeho koncertů se Stingem, irskými U2 nebo Bryanem Adamsem. Dokument z roku 2019 režíroval oscarový režisér Ron Howard (* 1954, známé jsou například jeho filmy Čistá duše nebo Apollo 13).
Sobota 30. července, 21:50
Maraton studentských filmů 2022
Jeden z motivů letošního vizuálu festivalu, zdroj: Letní filmová škola Uherské Hradiště
Představení filmů mladých tvůrců spojené se zahájením Letní filmové školy Uherské Hradiště 2022. Tři hodinové bloky studentských animovaných, hraných i dokumentárních filmů vybral Milan Kruml. V pauzách mezi nimi bude přiblížena atmosféra festivalového Hradiště. Moderátor Ondřej Cihlář povede rozhovory s tvůrci vybraných filmů, s představiteli zúčastněných středních a vysokých škol a s programovým vedením Letní filmové školy. Režie Richard Komárek.
Neděle 31. července, 21:50
Voskovec & Werich, paralelní osudy
Nerozlučná dvojice, kterou rozdělily dějiny, foto: archiv ČT
A třetí ze životopisných tipů patří klasikům našeho meziválečného humoru. Dokumentární trilogie Voskovec & Werich, paralelní osudy (2012) navazuje na cyklus Tři strážníci (2005), který sledoval životní příběhy slavné trojice Osvobozeného divadla až do jejich emigrace z Československa. Nový cyklus začíná příjezdem Voskovce a Wericha do Ameriky na jaře roku 1939, zachycuje nesnadné začátky profesionální činnosti, až k práci ve filmu a na divadle. Od roku 1945 pak už sledujeme osudy Voskovce a Wericha odděleně se dvěma výjimkami: Krátkým působením Jiřího Voskovce v Praze, než ji v roce 1948 definitivně opouští, a setkáním obou přátel po osmi letech v Londýně 1956. Stejně jako v případě cyklu Tři strážníci i zde je materiál filmu sestaven pouze z autentických dokumentů – korespondence, rozhlasových a filmových nahrávek, fotografií. Režie Aleš Kisil.