Solženicynova cesta k Souostroví Gulag a Vladimír Morávek i Karel Steigerwald slaví
ČT art v týdnu od 7. dubna

V tomto týdnu si na Artu připomeneme řadu výročí: Dramatik, novinář a spisovatel Karel Steigerwald oslaví osmdesáté narozeniny a divadelní i filmový režisér Vladimír Morávek zase ty šedesáté, čeká nás i Mezinárodní den Romů. I tento týden pokračuje hraná série Příběh v dějinách a dva dokumentární cykly: české Talenty a světové Hvězdy stříbrného plátna.
- Kali Čercheň
- Příběh v dějinách (2/8)
- Souostroví Gulag
- Talenty (2/6): Monika Žáková
- Karel Steigerwald 80: Cena facky
- Vladimír Morávek 60: Balada pro banditu
- Hvězdy stříbrného plátna: John Wayne
Pondělí 7. dubna, 20:15
Kali Čercheň
2022, 66 minut, režie: Michal Caban, Vojtěch Kopecký
U příležitosti Mezinárodního dne Romů, který letos připadá na úterý 8. dubna, uvádí ČT art záznam koncertu z roku 2022, na němž vystoupili Česká filharmonie, Jazz Famelija, dětský sbor Čhavorenge, cimbálová muzika Manuša, taneční skupina Salut Roma a další mladé talentované osobnosti romské hudební scény. Koncertem provázela zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová. Na koncertě vystoupili její bývalí žáci ze sboru Čhavorenge, kteří sice vesměs pocházejí ze sociálně vyloučených lokalit, ale vydali se cestou klasické, jazzové či tradiční romské hudby a uspěli mnohdy jako studenti prestižních uměleckých škol či hudební profesionálové.
Kelarová to komentuje slovy: „Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ven ze začarovaného kruhu osad a ghett do světa, kde se od nich něco očekává, mohou si věřit a mohou něco dokázat, je jedna z nejtěžších. I když se energie, kterou do dětí vkládáme, nezúročí hned, věřím, že naděje na změnu tu je. Dětský pěvecký sbor Čhavorenge je prostředím, které děti motivuje, aby se nevzdávaly svých snů a cílů a aby šly za naplněním svého životního příběhu.“
Ida Kelarová na koncertu k Mezinárodnímu dni Romů, foto: Petr Chodura
Úterý 8. dubna, 21:10
Příběh v dějinách 2/8
2024, 47 minut, režie: Francesca Archibugiová
Oceňovaná italská série podle románu Elsy Morante se odehrává v období od roku 1941 až do šedesátých let 20. století. Román vzbudil u čtenářů na celém světě velký ohlas a byl přeložen do dvou desítek jazyků: Česky vyšel roku 1990 v Odeonu v překladu Zdeňka Frýborta jako Příběh v historii. Italská spisovatelka Natalia Ginzburgová knihu nazvala „nejkrásnějším románem století“, od jiných si sága vysloužila kritiku pro svůj pesimistický pohled na vztah člověka a dějin.
Učitelka Ida Ramundová je Židovka, ale tají to. Její manžel už před lety zemřel a ona žije s patnáctiletým synem Ninem. V lednu 1941 se vše změní: Idu znásilní mladý německý voják Günther a ona s hrůzou zjišťuje, že otěhotněla… Dostane hrůzu z toho, jak staršímu synovi vysvětlí příchod dalšího člena domácnosti. Nino se ovšem na nic neptá a okamžitě si bratříčka zamiluje.
Jasmine Trinca v hlavní roli učitelky Idy Ramundové v sérii Příběh v dějinách, foto: archiv ČT
Středa 9 dubna, 20:15
Souostroví Gulag
2023, 55 minut, režie: Jerôme Lambert, Philippe Picard
Francouzský dokument z roku 2023 vznikl k 50. výročí vydání románu Alexandra Solženicyna Souostroví Gulag (na Západě byl román vydán v roce 1973, v Sovětském svazu vyšel oficiálně až v roce 1989; u nás vyšel oficiálně poprvé v roce 1990, do té doby byl dostupný jen v samizdatu). Alexandr Solženicyn byl jedním z prvních, kdo provedl inventuru sovětských pracovních lágrů. Vycházel z vlastní zkušenosti i z dobových autentických dokumentů a jeho nejznámější dílo je tak kombinací románu a historické eseje. Dal v něm symbolicky hlas milionům obětí sovětských gulagů a odhalil tak světu skutečnou tvář kremelského režimu. Dokument rozkrývá okolnosti Solženicynova života a tvorby a hovoří v něm spisovatelka Sofie Oksanenová, René Böll, Ljudmila Ulická a další.
Spisovatel Alexandr Solženicyn se svou druhou manželkou Nataliou Solženicynou v dokumentu o jeho životě a díle s názvem Souostroví Gulag, foto: ©Fondation-Alexandre-Soljenitsyne
Středa 9. dubna, 21:40
Talenty (2/6): Monika Žáková
2023, 25 minut, režie: Allan Šubert
Šestidílná dokumentární série představuje mladé a úspěšné výtvarníky, skláře, sochaře a konceptualisty. Druhá epizoda portrétuje výtvarnici Moniku Žákovou, jež pracuje s různými materiály včetně plátna, papíru, hliníku a keramiky. Žije v Praze, ale je zastoupena galerií Double Q v Hong Kongu, a její díla jsou součástí prestižních sbírek po celém světě. Je absolventkou AVU a Hochschule für Bildende Künste Dresden a její tvorba vychází z neokonstruktivismu a minimalismu a zkoumá hranice mezi malířskou monochromií a mělkým reliéfem.
Výtvarnice Monika Žáková, foto: archiv ČT
Čtvrtek 10. dubna, 20:15
Karel Steigerwald 80: Cena facky
2016, 160 minut, divadelní a televizní režie: Břetislav Rychlík
U příležitosti 80. narozenin dramatika, novináře a spisovatele Karla Steigerwalda (* 11. dubna 1945) uvádí kulturní stanice záznam divadelního představení Cena facky podtitulem Cimbálmuzikál o Slovácku 50. let minulého století a o Slovácku dnes.
Zdrojem hry Karla Steigerwalda byla stejnojmenná kniha povídek Josefa Holcmana, ale i ostudné okolnosti vážící se k hradišťské věznici v 50. letech a ke kauze jednoho z vyšetřovatelů StB, Aloise Grebeníčka, v níž figurovaly kruté vyšetřovatelské metody s použitím elektrických bot.
Ve hře vystupuje na jedné straně trojice skalních komunistů, nazvaná podle rozdělení partů v lidové muzice: Primáš – jinak vysoký funkcionář v celorepublikovém měřítku (v inscenaci ho ztvárňuje Tomáš Šulaj), jeho otec Terciáš – bývalý vyšetřovatel StB (Martin Vrtáček) a Obligát – někdejší stranický tajemník (Pavel Majkus). Na druhé straně stojí všichni ti, kteří se vzepřeli kolektivizaci, přišli přitom o své koně, vinohrady nebo zdraví. Jejich zástupcem je mladý klarinetista Tydlitát (Zdeněk Trčálek), jehož nebožtík dědeček kdysi poznal i vyšetřovatelské metody Terciáše. Rychlíkova režijní koncepce obohacuje text o řadu hudebních čísel – vedle horňácké muziky Petra Mičky zazní i písničky s budovatelskými texty. Od 22:55 pak ČT art uvádí 14-timinutový dokument Olgy Sommerové o Karlu Steigerwaldovi z roku 1995 ze série Genus s názvem Život dramatika Karla Steigerwalda podle Olgy Sommerové.
Dramatik, spisovatel a novinář Karel Steigerwald, foto: Archiv ČT
Sobota 12. dubna, 20:15
Vladimír Morávek 60: Balada pro banditu
2012, 134 minut, režie: Vladimír Morávek
Kultovní divadelní představení Miloše Štědroně a Milana Uhdeho znovu nastudoval v roce 2005 divadelní a filmový režisér Vladimír Morávek (* 9. dubna 1965), jenž před pár dny oslavil 60. narozeniny. Při té příležitosti uvádí ČT art záznam představení. Stylový posun Morávkovy inscenace (která se spíše než sociální revoltě Nikoly Šuhaje věnuje střetu mužského a ženského principu) k divokosti a syrovosti se opírá o nové hudební aranžmá zlidovělých Štědroňových hitů Petra Hromádky. Výsledkem je silné představení, v němž se soubor divadla představuje ve skvělé formě. Novému Morávkovu pojetí svědčí výkony Jana Zadražila a Evy Vrbkové v rolích Nikoly a Eržiky. Jiří Vyorálek jako Mageri, Robert Mikluš v roli Derbaka, Jan Kolařík jako velitel četníků i Gabriel Vermelho jako tančící a na kvinton hrající temná předzvěst špatného konce – ti všichni vytvářejí svým psychologickým herectvím, pohybem i zpěvem totální divadlo o Koločavě, lásce a zradě.
Režisér Vladimír Morávek při práci, foto: Archiv ČT
Sobota 12. dubna, 22:30
Hvězdy stříbrného plátna: John Wayne
2011, 43 minut, režie: Lyndy Saville
Britský dokumentární cyklus se tentokrát zaměřil na osudy a dílo herce, jenž proslul zejména jako představitel drsných chlapíků z Divokého západu a stal se zosobněním spravedlivého Američana. V životě Mariona Michaela Morrissona, který se proslavil pod pseudonymem John Wayne, se odráží pradávný rozpor amerického života: Toho, co by měl člověk správně udělat, a toho, že to tak nikdy nevychází. Wayne však v osobním životě žádný ideál nebyl a mnohé z jeho filmů jsou dnes považovány za přinejmenším kontroverzní. Připomeňme, že tuto hvězdu známe například ze snímků Přepadení, Alamo, Zelené barety, Fort Apache či Pátrači.
Herec John Wayne proslul rolemi kovbojů, foto: Archiv ČT