Sté narozeniny Jiřího Wintera Neprakty, zákulisí Versailles nebo třetí řada Geniální přítelkyně
ČT art v týdnu od 8. července
Artová Fontána Darrena Aronofskyho. Dokumenty o Versailles a karikaturistovi Jiřím Winterovi Nepraktovi. Třetí řada oceňované Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante nebo koncerty k připomínce masového vraždění československých občanů v Osvětimi či dobytí Bastily. Stačí si jen vybrat.
Pondělí 8. července, 22:30
Nezávislý americký tvůrce Darren Aronofsky natočil sci-fi drama o hledání lásky až za hrob, o věčnosti lidské duše a o smrti jakožto aktu stvoření. Ve filmu z roku 2006 se prolínají tři časové dimenze. V té současné se vědec Tommy snaží objevit lék na rakovinu, na niž umírá jeho milovaná žena Izzy. Ta píše knihu Fontána, odehrávající se v 16. století za vlády královny Isabely, pro kterou dobyvatel Tomas hledá v mayské džungli biblický strom života, jehož míza zajišťuje nesmrtelnost. A třetí časová rovina diváky zavádí do daleké budoucnosti, v níž se vesmírný cestovatel Tom snaží oživit svou ztracenou lásku. V hlavních rolích této obrazově vytříbené filmové meditaci účinkují Rachel Weiszová a Hugh Jackman.
Snímek z filmu Fontána, foto: archiv ČT
Úterý 9. července, 20:15
Francouzská dokumentární série z roku 2022 ukazuje zákulisní dění v jedné z nejnavštěvovanějších kulturních památek Evropy – Versailles. Tam se neustále něco děje, neboť každý den se o chod tamního paláce i rozlehlého parku stará celá armáda lidí. Tito odborníci poprvé svolili, aby někdo nahlédl do zákulisí jejich každodenní práce a tajů jejich umění. V prvním díle tak diváci uvidí zákulisí natáčení historického seriálu, převoz obřích uměleckých děl, úklid královnina sídla a soukromý život královského operního dirigenta nebo zámeckého hodináře.
Jak to chodí v zákulisí zámku ve Versailles? To se dozvíte v novém šestidílném dokumentárním seriálu, foto: archiv ČT
Středa 10. července, 20:15
Premiéra loňského dokumentu režisérky Petry Všelichové natočenému ke stému výročí narození karikaturisty Jiřího Wintera Neprakty (1924–2011). Autor více než 35 000 kreslených vtipů nebyl pouhým humoristou. Jeho zájmy zasahovaly do mnoha oborů, léta se věnoval přírodním vědám, antropologii, sběratelství, navrhoval také filmové a divadelní kostýmy, psal a ilustroval knihy nebo vymýšlel společenské hry a hračky pro děti. Historie jeho kresleného humoru se začala psát v roce 1948, kdy se při lahvi ovocného vermutu dohodli s Bedřichem Kopeckým, že založí podnik na výrobu kresleného humoru, a firmu nazvali Neprakta…
Karikaturista Jiří Winter Neprakta by letos oslavil sté narozeniny, foto: ČTK – Martin Štěrba, René Fluger
Středa 10. července, 22:40
Geniální přítelkyně III (2/8): Horečka
Třetí řada seriálu, adaptující předposlední knihu oceňované tetralogie Eleny Ferrante s názvem Příběhy těch, kteří odcházejí, a těch, kteří zůstanou, měla světovou premiéru v únoru 2022. Nyní ji můžete celou zhlédnout v předstihu v iVysílání, nebo každou středu na ČT art. Po zlatých šedesátých letech přišla jako drsné procitnutí ze snu komplikovaná léta sedmdesátá. Elena a Lila se místo snů dospívání musí vypořádat s deziluzí dospělosti. Některé věci se však nemění…
Geniální přítelkyně je oceňovaná tetralogie italské autorky Eleny Ferrante. Propadli jste také kouzlu Neapole druhé poloviny 20. století? Foto: archiv ČT
Čtvrtek 11. července, 20:15
Přímý přenos pietního koncertu z Jízdárny Pražského hradu k osmdesátému výročí likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v bloku BIIb v Auschwitz-Birkenau. Účinkují Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera, sólisté Emil Viklický (klavír), Jaroslav Jakubovič (saxofon) a Jitka Čvančarová, která se ujme moderace i pěveckého partu v závěrečné skladbě, písni z filmu Nabarvené ptáče.
Mezi 10. a 12. červencem 1944 byla dokonána největší masová vražda československých občanů. Likvidace tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi měla v první etapě z 8. na 9. března 1944 téměř 4 000 obětí, ve druhé vlně 10. až 12. července 1944 zahynulo 6 500 zbylých vězňů a tábor BIIb byl zlikvidován. Šlo o konec falešné naděje, kterou dostaly československé židovské rodiny, jež sem byly deportované postupně od září 1943.
Ilustrační fotografie z tzv. Osvětimského alba, zdroj: Židovské muzeum v Praze
Neděle 14. července, 21:15
Čtrnáctého července 1789 dobyl pařížský lid Bastilu, symbol absolutismu a sociální nespravedlnosti. K oslavě státního svátku se v Paříži koná velkolepý koncert u Eiffelovy věže a na programu jsou slavná díla světového operního a koncertního repertoáru. S francouzským národním orchestrem a sborem francouzského rozhlasu Radio France účinkují světové hvězdy Khatia Buniatishvili, Lang Lang, Gautier a Renaud Capuconovi, Nadine Sierra. Po skončení koncertu proběhne tradiční světelná show.
Každý rok slaví Francouzi 14. července dobytí Bastily, foto: archiv ČT