Umění proti smrti vlastní rukou

Osmdesát čtyři soch zvyšuje v Londýně povědomí o alarmujícím počtu sebevražd mužů

Muži na střeše
Figuríny mužů na Londýnském televizním centru – dílo Marka Jenkinse v rámci Projektu 84, které vytvořil společně se Sandrou Fernandezovou; snímek z 26. března 2018, foto: Phlip Toscano (ČTK/PA)

Jak opakovaně dokazují statistiky, na sedmdesát pět procent sebevražd, k nimž dojde ve Velké Británii, spáchají muži. Zarážející je zejména skutečnost, že ve věkové skupině do pětačtyřiceti let se jedná dokonce o nejčastější příčinu úmrtí. Z vlastní vůle se rozhodne odejít více těch, kteří ještě nedosáhli pětačtyřiceti let, než kolik jich zemře při autonehodě, násilně či ze zdravotních důvodů.

S touto skutečností chce bojovat hnutí CALM. Krom faktického významu slova (calm – v překladu klid či uklidnit se) je název zároveň složeninou z prvních písmen věty, která definuje poslání společnosti: The Campaign Against Living Miserably (Kampaň proti mizernému žití). Organizace se dlouhodobě snaží dosáhnout i toho, aby se prevencí sebevražd začala zabývat britská vláda na celostátní úrovni.

Způsob, který zvolila pro zvýšení povědomí, je efektní a sugestivní. Lidské siluety působí záměrně realisticky a jejich počet je bez nutného přepočítávání jednoznačně vysoký. Za vytvořením zneklidňujícího shromáždění osamělých jedinců stojí Mark Jenkins (ve spolupráci se Sandrou Fernandezovou). Streetartový umělec z Virginie je známý díky sochám připomínajícím postavy, jimiž nečekaně narušuje běžnou realitu vybraného místa. Kolemjdoucí zapojuje skrze překvapivé umístění, čímž bez přímého vědomí nutí k zamyšlení.

Objekty nejčastěji vytváří z běžné lepicí pásky. Dokonce pořádá workshopy, kde zájemce seznamuje s touto svojí technikou. Skulptury někdy nechává průhledné, jindy je obléká. Jako v případě Project 84 (Projekt 84). Tak zní oficiální název instalace, v níž je za každou sochou skutečný člověk, jehož život měl tragický konec. Autor na jejich vzniku spolupracoval s pozůstalými, konkrétní příběhy jsou zveřejněny na stránkách projektu. Akci podporuje také mediální společnost ITV. Právě vrcholky dvou budov, kde se nacházejí její studia, ostatně posloužila instalaci. Osmdesát čtyři figur zde bylo k vidění symbolicky pouze týden.

Není to poprvé, kdy byl do osvěty týkající se duševních nemocí u mužů zapojen výtvarný umělec. Tématu současné maskulinity a neřešených problémů spojených s výchovou i očekáváním společnosti se věnovala minisérie All Man. V roce 2016 ji uvedla britská televize Channel 4 a zaznamenala nebývalý úspěch. Z velké části zásluhou aktéra Graysona Perryho, který do povědomí veřejnosti vstoupil svými vtipnými bonmoty a zálibou v oblékání se do dívčích šatů. Ač se ve své tvorbě specializuje na keramiku, dokázal v třídílném seriálu poodhalit i toto citlivé téma – sebevraždy mužů ve společnosti, která bývá charakterizována chladnou uzavřeností.

Právě umělci tak skrze vizuální jazyk pomáhají účelně upozornit na problém, o kterém ti, kterých se týká nejvíce, nechtějí či neumějí mluvit.

Autorka je historička umění a umělecká publicistka

Intervence Marka Jenkinse Intervence Marka Jenkinse: Londýn (vlevo) a Řím, foto: xmarkjenkinsx.com

Související