Balady z léta páně 2020. Internet miluje předělávky hitů ve stylu středověké hudby

Ilustrace typická pro stránky, na nichž se nachází nějaký bardcore materiál
Ilustrace typická pro stránky, na nichž se nachází nějaký bardcore materiál, zdroj: i-d.vice.com

Jak se z internetového vtipu stane něco víc? Trend, hudební žánr nebo dokonce styl života? Coververze popových hitů nahrané ve stylu středověké hudby se poprvé objevily na YouTube letos na jaře a vzbudily pozornost. Karanténou znudění internetoví surfeři si po sociálních sítích posílali odkazy na Bad Romance nebo Creep nahrané ve verzi s loutnami a flétnami. Jako u stovek podobných internetových záležitostí se zdálo, že vtip rychle vyprchá.

Pusťte si cover písně Bad Romance
Pusťte si cover písně Bad Romance, zdroj: YouTube

Jenže o pět měsíců později je jasné, že tahle vlna jen tak nevyšumí. Nadále vznikají takové kusy, například předělávka rapové klasiky C.R.E.A.M. od Wu Tang Clan. Daný „styl“ kromě stovek tisíc fanoušků získal již také označení: bardcore, což je spojení slov „bard“ a přípony „-core“, známé ze slov jako hardcore nebo breakcore.

„Léta páně 2020, zde jest hudba k potěše ducha vašeho, pro všechny ty, kteří sedí doma s číší vína.“ Takhle nějak (samozřejmě v květnaté staré angličtině) zní popis playlistu Nr #1 bardcore hits, který na Spotify shromažďuje nejlepší „historické“ předělávky popových hitů. Podobných vtípků se poslední měsíce vynořilo víc, stejně jako hudebníků, kteří se snaží napodobit středověký styl se vším všudy. Někteří tvůrci jsou natolik důslední, že mění slova písní, aby věrohodněji zapadala do středověku, na nějž rovněž odkazují ilustrace umístěné k písním. Když kanadská zpěvačka a producentka vystupující na internetu pod jménem Hildegard von Blingin’ zpívá Pumped Up Kicks od skupiny Foster The People, nahradila refrén „All the other kids with the pumped up kicks/ You’d better run, better run, outrun my gun“ poctivou středověkou verzí: „All ye bully-rooks with your buskin boots/ Best ye go, best ye go, outrun my bow.“

Pusťte si středověkou předělávku písně Pumped Up Kicks
Pusťte si středověký cover písně Pumped Up Kicks, zdroj: YouTube

Původcem bardcore trendu je německý programátor a amatérský hudebník Cornelius Link. Letos na jaře vytvořil středověkou verzi písně Astronomia – elektronického tracku z roku 2010, používaného v jiném internetovém memu (Dancing Pallbearers) s ghanskou skupinou pohřebních tanečníků. Astronomia (Medieval Style) se nejprve šířila po internetových fórech, v dubnu píseň Link zveřejnil na svém kanále na YouTube a doplnil ji výřezem ze slavné tapisérie z Bayeux. Píseň dosud má tři miliony přehrání.

„Spousta z nás ztratila práci a má hodně času. Znamená to, že nás víc tvoří hudbu a věnuje se koníčkům, na něž by jinak neměli čas, ale také to, že víc lidí sedí na YouTube a na dalších sociálních sítích, kde hledají propojení s druhými či rozptýlení,“ prohlásila pro magazín i-D zmíněná Hildegard von Blingin’, která k akustickým nástrojům přidává i svůj vokál. Mezi její největší hity patří coververze Creep (původně od Radiohead) a Jolene (původně od Dolly Parton). Druhá jmenovaná získala spoustu fanoušků přes síť TikTok.

Kanadská zpěvačka a producentka vystupuje jako Hildegard von Blingin’ Kanadská zpěvačka a producentka vystupuje a takto se „kryje“ na internetu pod jménem Hildegard von Blingin’; s jasným odkazem Hildegardu von Bingen, tedy Hildegardu z Bingenu, zdroj: beastsofwar.com

V půli září Hildegard von Blingin’ oslavila 700 tisíc odběratelů na YouTube a dala jim neobvyklý dárek – zveřejnila píseň, která je rovněž coververzí, avšak originál v rádiu nejspíš neuslyšíte. Autorkou chorálu O Virtus Sapientiae je Svatá Hildegarda z Bingenu, filosofka, mystička a přírodovědkyně, která žila v 12. století. Youtuberka si dala jméno právě podle ní a svoji verzi písně zveřejnila v den výročí narození světice.

Stává se ze středověku žhavý trend? Když na TikToku tančí děti a -náctiletí na zmíněnou loutnovou verzi Jolene nebo na Hips Don´t Lie (původně od Shakiry), jsou navíc oblečení v historických kostýmech. Je to samozřejmě jen hra, nad níž znalci historie asi kroutí hlavou, ale mávnout rukou nad tím, že jde o pouhý vtípek, už asi nejde.

Bardcore vlastně je do extrémů pojatá verze estetického stylu #cottagecore, který se šířil internetem v prvních měsících koronavirové epidemie. Spojoval fascinaci přírodou a vesnickým životem a vešlo se do něj leccos — od domácího pečení chleba po objevování módy našich babiček. Všechno samozřejmě souvisí s touhou po útěku z úzkostné přítomnosti a návratu do jednodušších časů.

Hildegarda z Bingenu Hildegarda z Bingenu (1098-1179) byla středověká mystička a vizionářka, zdroj: greelane.com

Aktuální vlna bardcore se veze na podobné náladě, zároveň si ovšem z adorace minulosti trochu střílí. Středověk – a to ani v idealizované verzi – není úplně nejlepším časem, do něhož bychom se chtěli vracet. Ostatně loutnové coververze doprovází memová vlna připomínající podobnosti mezi současností a dobou morové epidemie.

„Vždycky byla dobrá doba pro coververze — je osvěžující a zajímavé slyšet písně, které známe a milujeme, v odlišných verzích. Ale bardcore je něco úplně jiného. Je pokračováním letošního memového ‚středověkého‘ trendu a využívá bezútěšnou temnotu, na niž tak slyší existenciální humor Generace Z,“ vysvětluje Elmira Tanatarova v článku pro portál i-D. Současná úzkostná generace potřebuje rozptýlení. A když jim ho nabídne středověk, proč ne. Teď si jen počkat, až tento trend pronikne do hitparád.

Související