Beethoven a Mozart, Artzóna a Artmix a punkový experiment nakonec
ČT art v týdnu od 24. ledna

Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
Pondělí 24. ledna, 20:15
Herbert von Karajan (1908–1989), foto: archiv ČT
ČT art uvádí záznam Beethovenovy Deváté symfonie z roku 1986 v podání Berlínské filharmonie, kterou řídí legendární rakouský dirigent Herbert von Karajan (1908–1989). Ten je s Beethovenovým dílem nadmíru spjat: v něm obsažené hudební téma Ódy na radost Karajan totiž adaptoval ve třech různých instrumentálních verzích: pro klavír, pro dechové nástroje a pro symfonický orchestr. Vedle Berlínských filharmoniků pod taktovkou Herberta von Karajana lze na tomto záznamu vidět a slyšet pěvecký sbor Wiener Singverein (se sbormistrem Helmuthem Froschauerem) a sólisty – konkrétně Američanku Lellu Cuberliovou (soprán), Němku Helgu Müllerovou Molinariovou (alt), Američana Vinsona Coleho (tenor) a Němce Franze Grundhebera.
Úterý 25. ledna, 20:15
Režisérka a spisovatelka Andrea Sedláčková se svou knihu Téměř nesmrtelná láska, foto: ČTK – Vít Šimánek
Režisérka, scenáristka, filmová střihačka a také spisovatelkou Andrea Sedláčková promluví o své kariéře, dvojím životě u nás a ve Francii, dále o své poslední knize Téměř nesmrtelná láska a také o dokumentárním filmu o malířce Toyen, který připravuje v České televizi. Petr Vizina představí nové vydání alba Davida Bowieho Toy. Diváci uvidí reportáž z představení pro neslyšící Karneval zvířat v pražském Divadle Ponec. O knize Průvodce neklidným územím III – Příběhy československé fotografie pohovoří fotograf a pedagog Hynek Alt. Rubrika Fenomén se tentokrát věnujeme tématu falzifikace uměleckých děl. Jak složité je odhalit falzifikát, a může i ten získat svou hodnotu? Jedná se vždy o trestný čin, anebo o jakousi přirozenou součást výtvarného světa? Tyto a další otázky zodpoví ředitelka Sbírky starého umění Národní galerie Olga Kotková a ředitel Galerie moderního umění v Hradci Králové František Zachoval.
Středa 26. ledna, 20:15
Portrét ikony od francouzského režiséra Mathiase Goudeaua, foto: ARTE France
Francouzský dokument režiséra Mathiase Goudeaua z roku 2012 přibližuje salcburského hudebního génia. Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) vytvořil 620 skladeb. Současné hudební hvězdy si mohou nechat jen zdát o sto miliónech kopií souborného díla prodaných po celém světě a o více než dvanácti tisících životopisných knihách, které se Mozartovi věnují.
Čtvrtek 27. ledna, 22:45
Jedním z protagonistů lednového Artmixu je i výtvarník Tomáš Císařovský, foto: ČTK – Václav Pancer
Lednový měsíčník o vizuálním umění se věnuje umělcům, kteří často cestují po světě. Jakým způsobem pro sebe zachycují zážitky a dojmy? Co z nich zůstává v paměti, na záznamech, fotografiích, ale také na obrazech a kresbách? Své deníky otevírají Michal Cihlář a Veronika Richterová, Tomáš Císařovský, Matěj Macháček a další.
Sobota 29. ledna, 22:15
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Foto: Cinegate Ltd.
Kultovní snímek enfant terrible ostrovní kinematografie Dereka Jarmana (1942–1994), který svého času – jde o film z roku 1977 – vyvolal při uvedení na festivalu v Cannes bouřlivé reakce. Zachycuje ducha a étos punkové revoluce. Jarman nechává putovat v čase anglickou královnu Alžbětu I. a přenáší ji do dystopické vize post-thatcherovské Británie, zmítané pouliční anarchií a ovládané mediálními magnáty a zdivočelou policií. Podobně jako punkové hnutí, i Jarman sázel na estetiku šoku, ošklivosti a sarkastického šklebu. Kritiky není ušetřen ani samotný punk, jehož očistná energie se brzy rozmělnila v nihilismu či naopak v komerci hudebního průmyslu. Ve filmu, k němuž hudbu složil Bian Eno, vystupuje či se alespoň mihne řada postav tehdejší punkové scény: Jordan, Toyah Wilcox, Adam Ant, Wayne County, Siouxsie Sioux nebo členky kapely The Slits.