Chelsea Wolfe: Miluju nenápadné vrstvy ve svých písních
Chtěla jsem slovo „násilí“ použít poeticky, řekla nám hudebnice a zpěvačka Chelsea Wolfe o svém nejnovějším albu Birth of Violence. Rozhovor poskytla v den, kdy měl v pražském Divadle Archa proběhnout úvodní koncert jejího evropského turné. Na koncert, natož na turné nedošlo.
Chelsea Wolfe (*1983) vyrostla v severní Kalifornii v umělecky zaměřené rodině. Její otec hrál v country kapele. Wolfe už jako dítě skládala básně a v devíti letech nahrála na klávesy své první písně. Uznání získala hned za své první album The Grime and the Glow, které vyšlo v roce 2010. Po druhém albu Apokalypsis (2011) její popularita v undergroundových kruzích dále vzrostla. Nic to neměnilo na trémě a pocitech nepatřičnosti, které při koncertech v USA i v Evropě hudebnice zažívala. Inspiraci pro alba Abyss (2015) a Hiss Spun (2017, nahrála je v nechvalně proslulém čarodějnickém městě Salemu), čerpala ze své osobní zkušenosti se spánkovou paralýzou, kvůli níž také podstupovala vyšetření ve spánkové laboratoři. Album Birth of Violence vyšlo loňské září a od elektrických kytar a drsných deformovaných zvuků se na něm Wolfe vrátila k folkovým skladbám s důrazem na akustickou kytaru
Spolupracuje s mnoha hudebnicemi a hudebníky, například s Benem Chisholmem nebo Ezrou Buchlou, synem průkopníka zvukové syntézy Dona Buchly. V současnosti Chelsea žije na samotě uprostřed lesa se svými dvěma kočkami.