ČT art v týdnu od 11. října: Colette, Banksy, Švankmajer a někteří další
Týden 41
Tápete, na co se z programu ČT art podívat, nebo zapomínáte, co jste si vlastně chtěli pustit? Nechte se inspirovat výběrem, který pro vás každý týden sestavuje redakce webu ČT art. Níže najdete přehled tipů na tento týden.
11. října, 21:50
Vzpurná Colette
Sidonie-Gabrielle Colette (1873–1954) byla spisovatelka, novinářka i varietní umělkyně, která účinkovala mimo jiné v Moulin Rouge. Napsala více než dvě desítky knih; její román Tulačka byl oceněn Goncourtovou cenou, roku 1948 byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu, obdržela Řád čestné legie. Jako první ženě ve Francii jí byl vypraven státní pohřeb. Příběh této nevšední ženy popisuje předloňský dokument televize ARTE.
Snímek bude v iVysílání dostupný do 25. října.
Dokument o Sidonii-Gabrielle Colette vysílá ČT art v pondělí 11. října od 21:50, foto: archiv ČT13. října, 20:15
Případ Banksy
Jeho grafitti se objevují po světě, jsou zpravidla aktivistická či satirická a upozorňují na sociální či politické problémy. Identita umělce, který si říká Banksy, přitom zůstává skryta. Dokumentaristé Aurélie Rouvierová, Laurent Richard a Seamus Healey se v loňském francouzském dokumentu jali pídit, kdo by oním Banksym mohl být.
Snímek bude v iVysílání dostupný do 27. října.
Snímek Případ Banksy vysílá ČT art ve středu 13. října od 20:15, foto: archiv ČT14. října, 20:15
7 zabitých
Snímek natočil Pavel Kohout v roce 1965 podle scénáře, který napsal s Jelenou Mašínovou, jež se později stala jeho manželkou. Film vypráví o sedmi večerech zdravotní sestry Jenky (Stanislava Bartošová), plných zvláštních setkání a nevinného flirtování, během nichž začne poznávat různé muže, ale především sama sebe. Film uvádí ČT art u příležitosti osmdesátin Jeleny Mašínové, které připadají právě na čtvrtek 14. října.
Snímek bude v iVysílání dostupný do 21. října.
Snímek Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové 7 zabitých lze zhlédnout na ČT art ve čtvrtek 14. října ve 20:15, foto: archiv ČT15. října, 23:05
Polina
Polina (Anastasia Shevtsova) miluje tanec a chce se stát členkou souboru moskevského Velkého divadla. Ale uvidí inscenaci francouzského moderního výrazového tance a rozhodne se, že to je ta správná cesta pro ni. Příběh o hledání vlastního výrazu, od baletního drilu k uvolněnému vyjádření vlastních emocí. Francouzské drama z roku 2016 režírovali Angelin Preljocaj a Valérie Müllerová.
16. října, 20:15
Alchymická pec
Vloni dokončený, teprve nedávno oficiálně „odpremiérovaný“ dokument Adama Oľhy a Jana Daňhela přibližuje tvorbu produkční společnosti Athanor (v češtině alchymická pec), jejímiž zakladateli jsou producent Jaromír Kallista a výtvarník, spisovatel a režisér Jan Švankmajer. Oba pánové dávají nahlédnout do historie a podob své spolupráce: jak k ní vůbec došlo, v čem se jejich pohledy různí, jak se vzájemně ovlivňují. Větší prostor v dokumentu celkem pochopitelně dostává Švankmajer, který na kameru sděluje své úvahy o tvorbě, životě i světě, zařazeny jsou četné ukázky ze Švankmajerovy filmové tvorby, můžeme zde vidět unikátní záběry z pracných příprav autorových výstav. Je to mohutný dokument o imaginaci, ale také o stárnutí.
Snímek bude v iVysílání dostupný do 23. října.
Dokument o Janu Švankmajerovi a Jaromíru Kallistovi vysílá ČT art v sobotu 16. října ve 20:15, foto: archiv ČT16. října, 22:15
Otesánek
Hned po dokumentu Alchymická pec odvysílá ČT art snímek z produkce Athanoru – Otesánek. Jan Švankmajer k tomuto dílu z roku 2000 poznamenal: „Jak víme, lidové pohádky jsou převyprávěné staré mýty. Jaký mýtus je ukryt v pohádce o Otesánkovi? Bezdětní manželé se vzepřou svému osudu a dítě si na přírodě vyvzdorují. Doslova jí vyrvou její tajemství zrození. Za tuto vzpouru proti přírodě pak hořce pykají, ale nejen oni, ale i jejich okolí. Jak vidíme, dostali jsme se do bezprostřední blízkosti jednomu ze základních mýtů této civilizace: mýtu o Adamovi a Evě nebo chcete-li analogickému mýtu o Faustovi. Myslím, že teď, po přečtení lidského genomu, tyto mýty nabývají na zvláštní aktuálnosti.“
Na snímek Jana Švankmajera Otesánek se můžete podívat v sobotu 16. října od 22:15 na ČT art, foto: archiv ČT