Diskuze: Jak si stojí český komiks. Má svá tematická či jiná specifika? Jaké je jeho publikum?

Další díl diskuzního pořadu …a to je co?

…a to je co?
Josef Chuchma diskutoval o komiksu s kritičkou Kateřinu Čopjakovou a knižním editorem Ondřejem Kavalírem.

Už vzali „nerdi“, kteří znají každičký detail ze života svých oblíbených importovaných superhrdinů, na milost původní českou komiksovou tvorbu? Kateřina Čopjaková tvrdí, že se to pomalu láme a je tu již jistá vůle naslouchat té „druhé straně“. Dále došla řeč kupříkladu na to, zda komiksová tvorba může čtenáře dovést k vážné nekomiksové beletristické produkci. Nebo proč se v tuzemských komiksových dílech vyskytuje tolik titulů obrácených do historie – to byl další z tematických okruhů debaty. Diskuzi ilustrují ukázky z nejednoho knižního titulu. A ještě: kdo nesleduje naše stránky pravidelně, tomu připomínáme, že průběžně tu recenzujeme řadu komiksových titulů.

Kateřina Čopjaková (* 1985), literární kritička a publicistka. Narodila se v Karviné, bohemistiku studovala v Praze na FF UK. S novinařinou začala během studií, kdy nastoupila v týdeníku Respekt jako reportérka soustředící se na sociální témata. Pracovala v neziskovém sektoru (mimo jiné v organizaci Romea nebo v Člověku v tísni). O literatuře a komiksech píše pro Radio Wave, týdeník Respekt či zpravodajský web Aktuálně.cz. Ve volných chvílích správcuje facebookovou skupinu Nezletilí kritici.

Ondřej Kavalír (* 1980), editor, dramaturg, scenárista, překladatel. V letech literatura 1998–2008 studoval na FF UK historii, politologii, filmovou vědu a srovnávací literaturu, poslední z oborů pak studoval na i na University of Glasgow. Od roku 2007 působí v nakladatelství Labyrint: byl tam editorem (dnes už neexistujícího) časopisu Labyrint, redaktorem časopisu pro děti Raketa, jako překladatel a editor se podílel na řadě oceňovaných komiksových a knižních projektů Labyrintu. Podílel se na filmu Alois Nebel. Od roku 2008 je dramaturgem pražské Noci literatury.

Související