Diskuze: Seriál Devadesátky – a jak se vůbec díváme na tu dekádu?

Další díl diskuzního pořadu …a to je co?

…a to je co?
Josef Chuchma diskutoval nejen o seriálu Devadesátky s publicisty a kritiky Evou Klíčovou a Martinem Svobodou.

Točit dnes hraná díla o takovém vykukovi, jakým byl majitel pražského Discolandu Ivan Jonák, je až příliš velká sázka na jistotu. Co se o tom dá říct nového?! To je jeden z názorů v této kritické diskuzi o seriálu Devadesátky. Eva Klíčová a Martin Svoboda jej berou prostě jako populární televizní produkt s celkem jasně danými limity. Oba v tuzemské kinematografii, ale nejen v ní, postrádají díla, která by první polistopadové desetiletí obnažila s překvapivou silou a naléhavostí. Diskuze se zkrátka stočila, a snad tomu ani nemohlo být jinak, k obecnějším úvahám o české společnosti…

Eva Klíčová (* 1977) na FF MU vystudovala dějiny umění a bohemistiku. Několik let učila na střední škole, od roku 2009 přispívá do různých periodik: Literární noviny, Tvar, Respekt, Lidové noviny, v současnosti především do Salonu Práva a Deníku N. Od roku 2013 do konce roku 2021 byla redaktorkou časopisu Host, nyní je editorkou serveru Deník Alarm.

Martin Svoboda (* 1991) vystudoval žurnalistiku na FSV UK. Přispívá do Filmu a doby, Cinepuru, Dok. Revue, Deníku N či A2. Spolupracuje s Institutem dokumentárního filmu. Podílel se na katalozích Letní filmové školy v Uherském Hradišti a Finále Plzeň.

Související