Diskuze: K čemu je, a k čemu není soutěž Magnesia Litera
Další díl diskuzního pořadu …a to je co?
Soutěž a cena Magnesia Litera existuje dvacet let. Za tu dobu se vyprofilovala v kulturní podnik svého druhu. O jejím letošním ročníku, ale i o celkovém charakteru a smyslu akce diskutoval Josef Chuchma s literární historičkou Alenou Šidákovou Fialovou a s literárním kritikem, knižním redaktorem a spisovatelem Ondřejem Horákem.
K letošnímu ročníku Magnesie Litery několik základních údajů. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 503 titulů, dosud nejvíc v historii akce. Níže je výčet laureátů, kteří byli vyhlášeni v neděli 10. dubna 2022 na Nové scéně Národního divadla v Praze (ceremoniál v přímém přenosu vysílal kanál ČT art).
Přehled laureátů
Kniha roku
Pavel Klusák: Gott. Československý příběh (Host)
Palmknihy Litera za prózu
Stanislav Biler: Destrukce (Druhé město)
Moleskine Litera za poezii
Vladimír Mikeš: Odkud to přichází? (Protimluv)
Litera za knihu pro děti a mládež
Marka Míková: Kabát a kabelka (Argo)
Litera za naučnou literaturu
Jan Žďárek: Ohroženi hmyzem? (Academia)
Aktuálně.cz Litera za publicistiku
Pavel Klusák: Gott. Československý příběh (Host)
DILIA Litera za debut roku
Tereza Dobiášová: Tajemství. Neskutečný příběh Anežky České (Jota)
Litera za nakladatelský čin
Lucie Doležalová, Karel Pacovský a kol.: Lipnická bible (Spolek Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého)
Litera za překladovou knihu
Jacek Dukaj: Led (Přel. Michael Alexa a Michala Benešová, Host)
Magnesia Blog roku
Kateřina Panou: Řecké štěstí (Facebook)
Kosmas Cena čtenářů
Pavel Tomeš: Až na ten konec dobrý (OTOČ)
A ještě několik vět o účastnících přítomné diskuze:
Alena Šidáková Fialová (* 1979) se narodila v Mělníku, vystudovala gymnázium a Pedagogickou fakultu UK (2004), obor český jazyk a dějepis; doktorát absolvovala v oboru Dějiny české literatury na FF UK a na Univerzitě Palackého. Od roku 2004 pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, kde je jejím badatelským zaměřením česká próza 20. století a současná literatura. Vydala knihu Poučeni z krizového vývoje. Poválečná česká společnost v reflexi normalizační prózy (2014), je hlavní editorkou a spoluautorkou publikace V souřadnicích mnohosti. Česká literatura první dekády jednadvacátého století v souvislostech a interpretacích (2014). Jako spolueditorka připravila publikaci Listopadové proměny: Česká a slovenská literatura v kontextu roku 1989 (2021).
Ondřej Horák (* 1976) se narodil v Českých Budějovicích. Vystudoval střední hotelovou školu a bohemistiku na FF UK. Pracoval jako kuchař, skladník, účetní, redaktor a šéfredaktor literárního časopisu Tvar a redaktor v Lidových a Hospodářských novinách. Nyní je na volné noze, živí se jako knižní redaktor, ghostwriter a pravidelně publikuje recenze v sobotní příloze Lidových novin Orientace. V roce 2013 knižně debutoval románem Dvořiště. O rok později pod pseudonymem Čestmír Kapřík publikoval „humoristický román o fotbale s láskou“ Liga opravdových mistrů. V následujících prózách se vrátil ke svému pravému jménu: Nebožtík (2017, nominace na Magnesii Literu), Mrtvá schránka (2018), Pohlavní styky (2021).