Diskuze: Umělci a umění nejsou nevinní. A přestane se někdy Nohavica sebeobelhávat?

Další díl diskuzního pořadu …a to je co?

Jaromír Nohavica
Hudebník Jaromír Nohavica na koncertě v Hodoníně 21. března 2022, foto: Václav Šálek – ČTK

Jaromír Nohavica – zasloužilý umělec v sezení na dvou židlích, tak nazval Jonáš Zbořil, jeden z hostů nového dílu našeho diskuzního pořadu, svůj komentář, v němž reagoval na prohlášení, které Jaromír Nohavica učinil po vypuknutí války na Ukrajině. Hudebník řekl, že Puškinovu medaili, kterou mu udělil ruský prezident Putin, nevrátí, protože není „příznivcem laciných gest“.

Zbořilův komentář byl součástí vypjatého mnohohlasu, v němž zaznívaly a zaznívají názory, jak se stavět k občanským postojům umělců, nakolik ty souvisejí s jejich tvorbou. A také: Jakým způsobem v tomto vyhroceném čase prezentovat ruskou kulturu, jak ji vnímat.

Diskuze se Stefanem Segim a Jonášem Zbořilem nezmiňuje pouze dění z února a března 2022, nýbrž nejednou jde dále do minulosti a k jiným umělcům, než jsou ti ruští nebo „titulní“ Nohavica.

Básník a publicista Jonáš Zbořil a literární vědec Stefan Segi s moderátrem pořadu Josefem Chuchmou. Básník a publicista Jonáš Zbořil a literární vědec Stefan Segi s moderátorem pořadu Josefem Chuchmou.

Stefan Segi (* 1983) vystudoval komparatistiku a český jazyk a literaturu na Filozofické fakultě UK. Doktorské studium v oboru české literatury absolvoval na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Působí v Ústavu pro českou literaturu AV ČR, zabývá se populární kulturou a kulturním transferem, cenzurou, kulturní pamětí. Jako redaktor přispívá převážně do literárních periodik. Autorsky se podílel mimo jiné na monografii V obecném zájmu: Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře 1749–2014 (2015). Segi se kromě literatury věnuje – a to již od dětství – aktivně hudbě (hře na klavír). Byl členem (dnes již neexistující) pražské kapely Fidibus, má svůj Stefan Segi Quintet.

Jonáš Zbořil (* 1988). Absolvoval českou a anglickou filologii na Pedagogické fakultě UK (přičemž od srpna 2010 do května 2011 byl na stipendijním pobytu v Minneapolis a Saint Paul). Léta působil na veřejnoprávním Radiu Wave, kde moderoval pořady On Air, Startér a literární pořad Liberatura (s Karolínou Demelovou). Sám je literárně činný: poezii publikoval v Psím víně, Hostu, v antologii Nejlepší české básně 2009, v Divokém víně, v almanachu Wagon. V roce 2013 vydal básnickou sbírku Podolí, za niž byl nominován na Cenu Jiřího Ortena a Literu pro objev roku (v rámci cen Magnesia Litera 2014). Roku 2020 publikoval sbírku Nová divočina. Kromě toho se věnuje hudbě. Spolu s Janem Tůmou vytvořil elektropopovou dvojici Sundays on Clarendon Road a byl i členem skupiny Steakhouse Orchestra. Letos Jonáš Zbořil nastoupil jako editor kultury na server Seznam Zprávy.

Související