Glosa: Jak Taylor Swift ovládla Vídeň, aniž v ní koncertovala

Koncert Taylor Swift
Koncert Taylor Swift ve Vídni se kvůli teroristické hrozbě neuskutečnil. Takhle koncertovala v Las Vegas, foto: Profimedia

Možnost koupit lístky na nějaký evropský koncert Taylor Swift se přidělovala losem. Před rokem. Část lístků skoupili Američané, ačkoliv v USA Swift koncertovala nedávno. Lístky v Evropě byly totiž mnohem levnější. I s letenkou a ubytováním ve výsledku zaplatili méně a na čas těchto koncertů si mnozí z nich naplánovali dovolenou. Když se tedy ve středu večer začaly objevovat titulky o zatčených mladících, kteří plánovali teroristický útok, byl to šok. Ale zároveň nic úplně nového.

Swifites
Swifites zpívající ve vídeňské Corneliusgasse, zdroj: YouTube

Ve Vídni jsem byla naposledy vloni na Vánoce, těsně po tragické střelbě na pražské Filozofické fakultě. A i v oněch dnech se v rakouské metropoli ve vzduchu vznášela – teroristická hrozba. Naštěstí se nevyplnila. S polámaným světem se člověk asi nějak pomalu učí žít. I když je to zvláštní, nekomfortní a rozhodně nechtěná „norma”.

Tři zrušené vídeňské koncerty bezesporu znamenají jak pro organizátory, tak pro fanoušky značnou finanční újmu – i když ti dostanou peníze za lístek do deseti dnů nazpět (jenže suma za vstupenku znamenala jen nevelkou část celkových výdajů na výpravu za Taylor Swift). Co však dál?

Nastal nevídaný úkaz. Na sociálních sítích některých vídeňských podniků, restaurací a institucí se začaly objevovat soucitné příspěvky, jež fanoušky s platnou vstupenkou na koncert zvou zdarma na výstavu, na burger, na koktejl, do kostela, kde si mohli zazpívat. Firma Swarovski dokonce věnovala všem fanouškům šperk; fronta na něj byla opravdu dlouhá. Na fanoušky popové hvězdy člověk narazil i na místech, kam by dost možná jinak ani nezavítali. Třeba v Albertině.

Albertina Možná poněkud nečekané návštěvnice ve vídeňské Albertině. Foto: ČT art – Kateřina Zemanová

Když jsem vyposlechla část konverzace českých příznivců (není problém rozeznat, kdo je, a kdo není Swiftie – a to podle náramků přátelství), znovu jsem si říkala, jak je možné, že jedna Američanka dokázala pobláznit v podstatě svět napříč věkovým spektrem. „Moc nevím, co nám tady tou expozicí chtějí říct,” zaslechla jsem mezi českými Swifties. To je něco, co si nad písněmi Taylor Swift člověk řekne málokdy. Ve svých sděleních je přímá, jasná, zpívá o věcech, které prožívá každý. Popisuje obecnou mezilidskou zkušenost. Dělá to jednoduchým jazykem, přesto v jejích písních a klipech skalní fanoušci rozkrývají takzvaná easter eggs (přeneseně vtípky, překvápka), významy, jež nezasvěcenec nejspíš nezachytí. Její písně jsou navíc dost chytlavé, zároveň umí svébytně proplouvat mezi mainstreamovým popem a zklidněnějším folkem. A jen zřídka do toho umělkyně tahá politiku.

Náramky Když není Taylor Swift, tak alespoň náramky přátelství… Foto: ČT art – Kateřina Zemanová

Možná i díky tomu se kolem nejúspěšnější současné zpěvačky zformovala komunita, jejíž část naprosto zaplnila ulice Vídně, ačkoliv se žádný koncert nakonec nekonal. Narazit na někoho s náramky přátelství nesoucí třeba názvy jejích písní (tradice Swifties inspirovaná písní You’re On Your Own Kid z alba Midnights) a prohodit s ním pár slov, zatímco si je vyměňujete, bylo tak jednoduché, jako kdyby Vídeň byla velkým předsálím jejího koncertu. Dělo se tak třeba v hotelu, na ulici, na přechodu, v šatně Albertiny i v japonské restauraci, kam jsme zašli na sushi. Servírka vytáhla hrst náramků poté, co nám nalila vodu, a směsicí lámané němčiny, angličtiny a japonštiny vysvětlila, že má Taylor Swift ráda a taky měla jít na koncert – a teď si nemá náramky s kým vyměnit.

V několika ulicích Vídně se fanoušci sešli, aby si její písně alespoň společně zazpívali, jako by je byli bývali zpívali na koncertě. Dělo se tak například v ulici Corneliusgasse – londýnská Cornelia Street je názvem písně z alba Lover, takže Swifties našli ve Vídni rakouskou alternativu, kde rozjeli vlastní party.

Náramek Náramky přátelství čili správně ozdobené ruce jedné Swiftie. Foto: ČT art – Kateřina Zemanová

Taylor Swift v podstatě bezezbytku zaplnila Vídeň, aniž do ní možná fyzicky vkročila. I o tom se na sociálních sítích vedou sáhodlouhé diskuze. (Na sledování jejích letů jsou dedikované profily například na síti X nebo Reddit, ačkoliv to není aktivita, kterou by si tahle popová hvězda přála.) Vídeňské dění těchto dní možná ještě více nasvěcuje, že právě to, co společnost spojuje, je zároveň tím, na co nepřátelé této společnosti a kultury nejvíce cílí při jejím rozvracení. Kulturu – a obzvláště tu masovou – asi čekají ještě těžší časy…

Související