Glosa: Když měl Klaus Kodeta, to bylo ještě dobré. Teď má Schillerová Gelemovou

Kristian Kodet
Tohle bylo ještě dobré. Výtvarník Kristian Kodet gratuluje v Praze 19. června 2001 Václavu Klausovi k jeho šedesátinám a předává mu své dílo, foto: ČTK – Stanislav Peška

„Nevidíme každý den, aby se malířka pustila do tak náročného a často komplikovaného tématu, jakým je současná politika. O to více si však odvahy Lucie Gelemové cením 👍 Ta dokonce zvládla vytvořit neuvěřitelných 23 portrétů političek a politiků za 5 týdnů,“ napsala politička Schillerová na svoji facebookovou stránku. A s nonšalancí sobě vlastní tato dáma přes peníze dodala: „Gelemová přiznala, že nejvíce práce měla s portrétem ministryně financí Aleny Schillerové. Sama ho přitom považuje za nejkrásnější portrét.“ K tomu je připojena fotografie, jak Lucie Gelemová leží na posteli a za sebou má na polštáři postavený a o stěnu opřený portrét paní političky. Posoudit můžete sami.

Na Facebooku se dají najít i další zajímavosti, kupříkladu na stránkách pražského Obecního domu je ke spatření plakát k výstavě Gelemové, která se tam konala letos mezi 24. zářím a 20. říjnem a byla dvojúčelově nazvaná Koho budete volit / Koho jste volili, neboť v tu dobu se zrovna konaly volby do sněmovny. Záštitu nad akcí převzal starosta Prahy 1. Hned v den zahájení výstavy přinesl server ŽivotvČesku.cz materiál se štěpným titulkem „Český Picasso Jaroslav Faltýnek zhodnotil obrazy Lucie Gelemové. Žlutého Okamuru respektuje.“ Jak známo, druhý muž hnutí ANO rovněž maluje, proto ten Picasso.

Když zavítáte na stránky Lucie Gelemové, její „o mně“ začíná těmito větami: „Je novodobá česká malířka originálních autorských děl. V její tvorbě vidíme osobní pocitové vyjádření, podané jedinečným stylem. Autorka začala s kresbou a malbou jako samouk. Skrze umění formuluje nelehké osobní prožitky, niterné pohnutky a hluboké dojmy ze svého života. Obrazy Lucie Gelemové mají velký vnitřní obsah a svůj skrytý příběh, který může mít i několik rovin. Záleží zcela na pozorovateli a jeho myšlení.“ Záleží tedy na pozorovateli a jeho myšlení, jak si například vyloží obraz reprodukovaný na autorčině stránce (rovněž zde v galerii přikládáme): nachází se na něm Hillary Clintonová, slovenský expremiér Robert Fico a politik ANO Radek Vondráček — a k tomu loga ODS, ČSSD a ANO.

Lucie Gelemová Pozvánka na výstavu v Obecním domě, repro: Facebook Obecního domu

Jaký politik, takový výtvarník, říká se. Václav Havel měl svého Bořka Šípka. Václav Klaus měl Kristiana Kodeta. Někteří si z jednoho či druhého spojení utahovali, zejména Kodet byl částí výtvarné obce nezastíraně označován za kýčaře. Ale to bylo ještě dobré! Současný stav je následující: V posledních letech nejmocnější politička v zemi se s uznáním hlásí k Lucii Gelemové, proti níž je Kristian Kodet fenomenální tvůrce. A tato ambiciózní dáma se svými štětci chápe celé politické reprezentace prakticky bez rozdílu vyznání a politici se chodí veřejně dívat na její obrazy. Zkuste si představit, že by se před výtvory tohoto typu a úrovně nechala fotit třeba taková Angela Merkelová. Takže asi tak.

Související