Hledání hranic výtvarného území Jiřího Franty a Davida Böhma

David Bőhm a Jiří Franta

Jiří Franta a David Böhm společně začali tvořit roku 2006. Řadí se mezi výrazné české umělce posledních let. Ve svých pracích vycházejí z kresby – rádi s ní experimentují, podrobují ji nejrůznějším zkouškám, například kresbě bagrem nebo tužkou připevněnou na boxovacím pytli. Umělecký rukopis dvojice Franta & Böhm se stal snadno rozpoznatelný, ať už na sebe vezme jakoukoliv podobu, kupříkladu performancí, instalací, videí, objektů, prostorových maleb nebo projektů určených do konkrétního prostoru. Výrazným prvkem u nich jsou absurdní humor a nadsázka. Výsledné práce této dvojice mohou být nezávaznou hrou, stejně jako společensky angažovaným či sociálně kritickým dílem.

Oba vystudovali pražskou AVU. Jiří Franta (* 1978) v ateliéru Antonína Střížka a Vladimíra Skrepla, David Böhm (*1982) v ateliérech Vladimíra Skrepla a Vladimíra Kokolii. Jiří Franta je členem umělecké skupiny Rafani, David Böhm se věnuje pedagogické činnosti. Jako autorská dvojice byli třikrát nominováni na Cenu Jindřicha Chalupeckého, oba se úspěšně věnují knižní ilustraci a komiksu, jsou držiteli několika ocenění (Magnesia Litera, Zlatá stuha), jejich publikace vycházejí i v zahraničí. Na ilustracích pro nové publikace rovněž pracovali během natáčení dokumentu pro Českou televizi, ovšem ústředním motivem jejich výstupu v Průvodci výtvarným územím se staly vznik a instalace objektu na zámku Krásný Dvůr. Mimochodem: 5. března zahájili Franta & Böhm v pražské Ville Pellé svoji výstavu Vykladači světa; otevřena by měla být do 10. května (zda se na ni ovšem dostanete, musíte zjistit přímo u pořadatelů).

Jiří Franta a David Böhm na výstavě svých prací
Proč je kreativní použít pro kreslení již existující knihy? Jiří Franta a David Böhm vám v tomto videu odpoví, zdroj: ČT art

Pro diváky, kteří by k tvoření Franty & Böhma rádi „přičichli“, nachystali výzvu, jejíž splnění spočívá ve využití knih coby polotovaru, jako výchozího bodu, k němuž lze přidat svůj vlastní příběh. Ten může, ale nemusí korespondovat s obsahem dané publikace. Ačkoliv oni ve své výzvě radí využít výtisky určené k rozebrání třeba v čekárnách, antikvariátech či knihovnách, my, vzhledem k současné situaci,  doporučujeme se všem čekárnám vyhnout velikým obloukem a použít spíše svazky, které vytřídíte ve vaší domácí knihovně jako nepotřebné.

Související