Jak se (mi) žije v izolaci: Jaromír Švejdík

Jaromír Švejdík
Jaromír Švejdík, foto: archiv umělce

Změnily se zásadně rytmus a skladba vašeho všedního dne?

Vlastně ani ne, pracuji teď na novém komiksu o Věře Čáslavské a to už od minulého roku, stránku po stránce – každý den jednu.

Jak jste na tom se vstáváním? Vstáváte dřív či později, než obvykle?

Vstávám pořád stejně v 7 hodin jako obvykle, zacvičím si Pět Tibeťanů, nasnídám se a začne mi den.

V kolik začínáte pracovat a kde?

Můj denní řád se už léta nemění. Pracuji ve svém ateliéru od 10 do 18 hodin každý den, mimo neděle. Tahle práce je velmi osamělá, takže pro mě se nic moc nezměnilo.

Jak v těchto dnech řešíte jídlo?

Mám rád vegetarianské obědy v Loving Hut. Jsem po nich ještě schopen odpoledne kreslit. Večeře si dávám zásadně s rodinou.

Do kolika pracujete odpoledne, dáváte si nějaké limity?

Pracuji zhruba do 18 hodin. Můj limit je, že už nekreslím v noci a v neděli.

Jste při velmi omezené možnosti sociálních kontaktů koncentrovanější na práci, než jste běžně byl?

Mám to spíš naopak, koukám dost na internet, co se děje, hodně si voláme s přáteli.

A co večery? Jak je trávíte?

Večery s rodinou, večeře, Netflix a stolní hry. Občas relaxuji u hudby – píšu texty, zkouším nové písničky jen tak s kytarou.

Chodíte spát dříve, či později? Můžete usnout?

Chodím léta spát o půlnoci. Už od vojny spím blbě, tak si občas beru prášek na spaní. Pravda je, že teď častěji.

Jak zvládáte karanténu psychicky?

No co bych povídal, večer mi bývá kapku úzko, člověk má samozřejmě obavy z budoucnosti, starost o rodinu, kamarády, ale současný stav se snažím brát spíš jako výzvu.

Komiks o Věře Čáslavské, na kterém Švejdík pracuje, repro: Jaromír Švejdík Komiks o Věře Čáslavské, na kterém Švejdík pracuje, repro: Jaromír Švejdík

Jaromír Švejdík (*1963). Narodil se v Jeseníku. V osmdesátých letech založil punkovou kapelu Chlapi z práce, která se v roce 1989 přeměnila ve skupinu Priessnitz. Ta si našla poměrně početné publikum a vydala řadu alb, mimo jiné Potichu?, Zero, Stereo, Beztíže. Vedle toho Švejdík, který také používá pseudonym Jaromír 99, působil či působí v uskupeních Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Letní kapela, Kafka Band.

Švejdík se postupně etabloval i jako výtvarník. Se spisovatelem Jaroslavem Rudišem vytvořil knižní komiksovou trilogii Alois Nebel, která posléze dostala filmovou podobu. Se spisovatelem Janem Novákem jsou autory knižních komiksů Zámek, Zátopek, Zatím dobrý. Vytváří rovněž storyboardy k filmům (mimo jiné Jedna ruka netleská, Samotáři či Děti Duny).

Související