Jak se (mi) žije v izolaci: Jiří Havelka

Jiří Havelka při 27. ročníku filmových cen Český lev
V jiných časech, těsně před karanténou. Jiří Havelka při 27. ročníku filmových cen Český lev – v ruce drží ocenění za nejlepší scénář; Praha, Rudolfinum, 7. března 2020, foto: ČTK – Vít Šimánek

Změnily se zásadně rytmus a skladba vašeho všedního dne?

Určitě. O týden jsme nedokončili premiéru v Brně, vrátil jsem se tedy do Prahy a od té doby je rytmus samozřejmě jiný. DAMU je zavřená, výuka probíhá přes počítač, což je u praktického divadelního oboru docela výzva.

Jak jste na tom se vstáváním? Vstáváte dřív či později, než obvykle?

Já mám spací návyky hodně specifické i bez koronaviru, bez stresu z okamžitého odchodu z domu vstávám zhruba stejně. Ale člověk si nesmí hned pustit ranní zprávy, jinak ten stres najede.

V kolik začínáte pracovat a kde?

Já jsem musel zahájit vystěhovávání z jednoho bytu a zároveň rekonstruovat jiný, takže mám fyzické vytížení celý den, což je dobře, že hlava tolik neřeší. Ale na počítači nejvíc práce udělám brzo ráno nebo pozdě večer, když děti spí. 

Jak v těchto dnech řešíte jídlo?

V tom je výrazný posun, jím daleko pravidelněji a klidněji.

Do kolika pracujete odpoledne, dáváte si nějaké limity?

Skladba dne zatím u mě hodně záleží na mnoha faktorech, třeba kde seženu materiál na rekonstrukci a tak. Limity si zatím nedávám, nechávám tomu volný průběh. Ale asi se postupně nějaký „denní řád“ nutně vyjeví.

Jste při velmi omezené možnosti sociálních kontaktů koncentrovanější na práci, než jste běžně byl?

To asi ano. Je to trochu jako když dělám autorskou inscenaci mimo Prahu, je prostě výrazně méně schůzek, méně rušivých faktorů a větší koncentrace na jednu věc.

A co večery? Jak je trávíte?

Zatím probíráním věcí, které vyhodit, a které nechat.

Chodíte spát dříve, či později? Můžete usnout?

Jak už jsem zmínil, spánkové návyky mám nadále specifické.

Jak zvládáte karanténu psychicky?

Zatím mě nejvíc baví to dění prostě pozorovat. Chování lidí, reakce, názory, a to napříč spektrem, v médiích, na sociálních sítích i na ulici. A porovnávat. V tomhle je to extrémně inspirativní čas.

Jiří Havelka v seriálu Až po uši Jiří Havelka, Aňa Geislerová a Stanislav Majer (v pozadí) v seriálu Až po uši, foto: HBO

Jiří Havelka (*1980). Narodil se v Jihlavě. Po složení maturity na tamním gymnáziu vystudoval režii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Během studií začal hrát a režírovat na malé scéně studia Ypsilon, v roce 2007 získal Cenu Alfréda Radoka za talent roku. V současnosti je jeho osobnost nejvíce spojována s divadlem VOSTO5. V minulém roce režíroval filmovou komedii Vlastníci, ke které zároveň napsal scénář.

Související