Jsou umělecké rezidence skutečně pro všechny? Apel básnířky Iryny Zahladko
APEL: SPEAKERS' CORNER WEBU ČT ART
Je tady druhý díl nového kulturního pořadu Apel, který dává prostor inspirativním myšlenkám i jedinečnému pohledu na svět. Vybrané osobnosti ze světa kultury se podělí o to, čím žijí i co je trápí. Tentokrát si básnířka Iryna Zahladko klade otázku, jestli jsou rezidence dobrý nástroj pomoci umělcům a umělkyním.
Tak jako má londýnský Hyde Park svůj Speakers‘ Corner, tak má nyní kulturní web ČT art svůj pořad Apel. Vzniká proto, aby dal prostor inspirativním myšlenkám a sdílení zkušeností i jedinečného pohledu na svět. Zveme osobnosti napříč kulturním spektrem, aby se s námi podělily o to, čím žijí a co je trápí. V prázdném prostoru white cube studia „píšou“ svůj vzkaz společnosti.
V druhém díle se básnířka Iryna Zahladko zamýšlí nad tím, jestli je dobrý nápad nabízet všem oceněným literátům či literátkám cenu v podobě možnosti rezidenčního pobytu. Sama nedávno získala Cenu literární kritiky za svou básnickou sbírku Jak se líčit v nemoci, v rámci níž dostala nabídku odjet na měsíční rezidenční pobyt. Živí se však jako programátorka a kvůli svým pracovním a dalším závazkům si takovou rezidenci nemůže dovolit. Podobně je na tom většina spisovatelů či spisovatelek a básníků či básnířek. Kolik z nich si může dovolit rezidenci, která trvá obvykle několik měsíců? Kolik rezidencí nabízí například pobyt i pro rodiny umělců či umělkyň? Je rezidence skutečně dobrý nástroj pomoci umělcům a umělkyním? Asociace spisovatelů z těchto důvodů zveřejnila dotazník o rezidencích, do něhož se může kdokoliv z umělecké obce zapojit.
Iryna Zahladko (* 1986)
Ukrajinská básnířka, překladatelka a performerka, která žije od roku 2019 v Praze. Vystudovala teoretickou fyziku a živí se jako programátorka. V ukrajinštině vydala básnické sbírky Sobače oko (Psí oko, 2015) a Lement i lehit (Lamentace a našeptávání, 2018). V češtině vydala básnické sbírky Tváření (2023) a Jak se líčit v nemoci (2024), kde zpracovává témata války na Ukrajině a vlastního onemocnění rakovinou. V roce 2017 získala nejvýznamnější ukrajinskou literární cenu pro mladé spisovatele – Smoloskyp. V roce 2025 získala za sbírku Jak se líčit v nemocnici Cenu literární kritiky za poezii.