Kniha, s níž lze radostně vystoupit do adventu

komiks o narození Ježíška
Vánoční komiks Lucie Lomové z Adventní knížky pro Ježíška, repro: Fragment

V publikaci najdete ilustrace Lucie Lomové, Michaely Bergmannové, Lucie Dvořákové-Liberdové a Jitky Petrové. Texty napsala Milada Rezková (*1979), autorka četných knih pro děti, mimo jiné příběhů s doktorem Rackem a také loňského oceněného svazku To je metro, čéče, k němuž ilustrace vytvořili Veronika Vlková a Jan Šrámek. Milada Rezková nám odpověděla na několik otázek k okolnostem vzniku Adventní knížky pro Ježíška.

Jak složité pro vás bylo vytvořit z interaktivních webových stránek knížku?

Samotnou mě mile překvapilo, že to zase až tak moc složité nebylo. Jako základní stavební kámen jsem si vymyslela rámec čtyř adventních nedělí, které jsem pak naplňovala. Potvrdilo se, že Vánoce jsou kouzelný čas, protože drobné příběhy a zázraky za mnou připlouvaly samy. Já je jen sepisovala na papír.

Co se čtenáři z Adventní knížky pro Ježíška mohou dozvědět? A čím se podle vás liší od tradičních publikací s vánoční tématikou?

Čtenáři se například dozvědí, jak slaví Vánoce v Polsku, Rumunsku nebo třeba v Itálii. Potkají smutného sněhuláka, kterého mohou zkusit rozesmát a zjistí, co se stane andělům, kteří si nečistí zuby a jak to souvisí s vánočním sněžením. A také je v knížce vložená průhledná folie, na kterou se dá čmárat fixem. S fólií čtenáři mohou do knížky vstupovat, hrát hry, plnit interaktivní úkoly a knížku ani trochu neponičí.

Takže není výhradně určena dětem?

Je jako krabice s vánočním cukrovím. Je v ní kousek něčeho sladkého a voňavého pro všechny. Sem tam pohádka, legrační básnička, krásné obrázky, plno užitečných informací a zajímavostí… Kdo by u čtení usínal, tomu poslouží jako polštář. Má totiž krásně měkkou obálku.

Ukázka z Adventní knížky pro Ježíška Ukázka z Adventní knížky pro Ježíška, repro: Fragment

V každém kalendáři je 24 políček a vy jste zpracovávala 9 ročníků, to je tedy více než 200 aktivit, mezi nimiž jste vybírala. Podle čeho jste se při výběru řídila?

Tady bych se chlubila cizím peřím, kdybych tvrdila, že jsem aktivity vybírala já. Skvělý tým z webu Déčka mi předem připravil celkem srozumitelný soubor aktivit. Jsou to lidé, kteří po devět let kalendář na web připravují, takže jednotlivé rubriky dobře znají, vyznají se v principu her. To moc pomohlo. Já už si ve finále vybírala z menšího množství.

V knize jsou zastoupena díla čtyř ilustrátorek, které se na adventních kalendářích podílely. Bylo těžké vymyslet způsob, aby ilustrace fungovaly pohromadě?

Nepřipadalo mi to jako komplikace. Adventní knížky pro Ježíška je taková „skládačka“. Různé útvary, žánry, hry. Výtvarná různorodost se mi zdá jako přirozená cesta.

obálka knihy Na obálce Adventní knížky pro Ježíška je ilustrace Lucie Lomové pro adventní kalendář Déčka z roku 2014, repro: Fragment

Milada Rezková: Adventní knížka pro Ježíška. Ilustrovaly Michaela Bergmanová, Lucie Dvořáková-Liberdová, Lucie Lomová a Jitka Petrová. Fragment, Praha 2020, 104 strany, doporučená cena 499 korun.

P.S.: Adventní kalendář pro letošní rok bude spuštěn 1. prosince na webu ČT Déčko a autorkou jeho vstupního obrázku je Lucie Lomová.

Související