Koncerty online: Na co koukat, když chybí živá hudba
Streamy vás sice nepřenesou plně – se všemi vjemy spojenými s takovým místem – do potemnělého klubu či operního sálu, nicméně pořád je online koncert lepší než žádný koncert. Proto přinášíme několik hudebních tipů, které snad dovedou zpříjemnit vaše večery v izolaci.
Začněme vážně. Symfonický orchestr Českého rozhlasu naplánoval od 30. března až do konce června sérii online koncertů, které každé pondělí a pátek od 20 hodin streamuje na svém Facebooku. V rámci projektu SOČR u Vás doma zazní například Dvořákova Symfonie č. 8 G dur, Bartókův Koncert pro orchestr nebo Verdiho Messa da Reuqiem.
Online koncertní cyklus připravil i houslista Pavel Šporcl. V rámci 6x v obýváku Šporcl vystupuje vždy v úterý a pátek ve 20 hodin. Mimo to každý den ve 12 hodin vysílá Hudební střípky určené pro děti a jejich rodiče, kde si kromě skladeb poslechnou také něco o hudebních skladatelích.
Hudebnice Terezie Kovalová zahrála ve studiu Paralelní Polis v rámci série Corona Nights, zdroj: Paralelní PolisNa internetu letos v květnu proběhne také mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Přestože program ještě není zveřejněn, slibuje festival deset živě přenášených koncertů, které budou k dispozici všem zdarma na webu. Vybrané koncerty budou kromě toho přenášet Česká televize a Český rozhlas.
Co se týče pop music, přesněji tuzemské alternativní i mainstreamové hudby, množství hudebníků koncertuje na svých sociálních sítích nebo v rámci nově vzniklých i zaběhnutých platforem. Za zmínku určitě stojí Virtual Healing – projekt propojující pražské kolektivy jako Ankali, Altenburg 1964, Bike Jesus, Lunchmeat Festival, MeetFactory nebo NEONE. Tato online platforma přináší streamy živých hudebních i vizuálních vystoupení, DJ setů, ale třeba i rozhovorů.
Online večery rovněž pořádá pražská Paralelní Polis. V rámci Corona Nights můžete sledovat diskuse, rozhovory, večery slam poetry. A také koncerty – konkrétně 10. dubna to bude dívčí elektronická kapela Viah (rozhovor s ní jsme publikovali před nedávnem) a následující den, v sobotu 11. dubna, je na programu vystoupení žánrově těžko zařaditelného hudebníka Ondřeje Komárka.
Virtual Healing spolu s Lunchmeat Festival přinesl kromě hudebního i vizuální zážitek experimentální 360° streamem, zdroj: Lunchmeat FestivalKaždý večer od 18 hodin vysílá živě nově vzniklá facebooková stránka Koncert pro 10 milionů. Za projektem stojí pražské eventové agentury a kromě koncertů alternativních hudebníků streamují rozhovory s těmi, kteří se snaží pomoci v boji s koronavirovou pandemií. Koncerty živě vysílá i veřejnoprávní Radio Wave v rámci Karanténa Session nebo Mall.TV ve svém projektu #kulturažije.
V pátek 10. dubna proběhne jednorázová online charitativní akce – festival #spolujednimhlasem. Od 16 do 22 hodin vystoupí především mainstreamová jména jako David Koller, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Lenny nebo Ben Cristovao.
Poslední tip poněkud vybočuje: jde o Koncert o ničem pražské MeetFactory Tady nic neuvidíte a neuslyšíte, zato není vyloučeno, že po konci pandemie budete i díky němu moci zajít na koncert, výstavu, divadelní hru.