Která turné letos muzikantům pořádně sypala
Prodej desek muzikanty už dávno neživí; je třeba pravidelně vyjíždět na tour a ideálně je označovat jako poslední v kariéře. Americký Forbes i hudební portál NME vydaly před pár dny žebříček těch, kteří se nemusí bát chudoby. Pro naše potřeby jsme z obou vybrali ty, jimž na chléb a sůl přispěli v roce 2018 i čeští fanoušci.
Ed Sheeran, The Divide Tour
Pokud se smíříme s fenoménem „holky od vedle“, pak jeho mužský protějšek je rozhodně Ed Sheeran. Britský zpěvák irského původu vypadá jako úplně všechno, co si „od vedle“ umíte představit – kromě Velké Hudební Hvězdy, kde ta by se v imaginárním „vedle“ taky vzala. Narodil se do přísné katolické rodiny, od čtyř let zpíval v kostelním sboru, na střední začal skládat vlastní písničky. Debut The A Team se vzápětí po vydání dostal na třetí místo UK Singles Chart. Krátce poté se stal držitelem Řádu britského impéria a bez jakýchkoli milostných skandálů se letos v lednu zasnoubil se svou dlouholetou partnerkou. Jeho aktuální turné, Divide Tour, které odstartoval loni v březnu v Turíně, se zatím dostalo na 257 míst planety a vydělalo 551,8 milionu dolarů, tedy 12,5 miliardy korun. Takhle dnes vypadá planetární popstar. V Česku odehraje dva už teď vyprodané koncerty, 7. a 8. července příštího roku.
Taylor Swift, Reputation Tour
Neznámý ajťák z Readingu v Pennsylvánii naučil roku 2001 tehdy dvanáctiletou Taylor Swift hrát na kytaru. Výsledkem výuky byla její první píseň Lucky You. O sedmnáct let později je z ní jedna z nejúspěšnějších umělkyň současnosti. Nikdy nepodceňujte kluky od kompjůtrů!
A teď vážně: Písně si píše sama, není jen nápaditou interpretkou. V naprosté většině případů si je i sama textuje. A když se nabažila úspěchu výhradně jen hudebního, směle se pustila do politické a lidskoprávní agendy, v Artzóně jsme o tom psali v říjnu letošního roku. K tomu připočtěme, že od roku 2008 prakticky nepřetržitě koncertuje, přesněji od vydání alba Fearless. První opravdové turné čítalo sto dvanáct zastávek a jako hosté ji podpořili třeba Justin Bieber nebo Katty Perry. Její současné Reputation Tour se zastavilo na pouhých 53 místech světa, přesto vydělalo 345,7 milionu dolarů, tedy 7,8 miliardy korun. A teď suďte! Ta holka je mimořádně schopná bez ohledu na to, nakolik se vám její líbivá hudební produkce zamlouvá.
Rolling Stones, No Filter Tour
Přibližně sedmadvacáté poslední tour Rolling Stones začalo v září 2017 v německém Hamburku a skončí v červnu příštího roku v Chicagu. 43 koncertů po světě skoro vypadá jako definitivní rozlučkový mejdan, ale vy si snad dovedete představit, že by se tahle sebranka už za šest měsíců odebrala do důchodu? Navíc Keith Richards v rozhovoru pro NME na otázku, jestli vůbec může na koncertech zažít ještě něco nového, odpověděl, že se letos rozhodl poprvé odehrát koncerty za střízliva. Označil to za „zajímavý zážitek“: vsadím se, že i pro osobnost jeho formátu musí být skutečně šokující dívat se střízlivýma očima na tančícího Micka Jaggera. OK, možná tohle tour skutečně je poslední. Zatím vydělalo 237,8 milionů dolarů, tedy 5,4 miliardy korun.
Depeche Mode, The Global Spirit Tour
Máte babičku? Tak to znáte. Chodit na koncerty Depeche Mode je jako chodit k babičce každou neděli na její kremrole. Pokaždé budou skvělé, pokaždé si je ohromně užijete, a pokaždé budou tak trochu stejné. Ale nemilujte je!
Depeche Mode se svým spartakiádním „ruky hore“ nastavením prostě nemůžou být jíní než úspěšní, jak po stránce emoční, tak ekonomické. Turné Global Spirit Tour začalo loni v květnu ve švédském Stockholmu a uzavřelo se letos v červnu v Berlíně. Mimo jiné vydělávalo pro organizaci Charity: Water, což je ještě dojemnější při znalosti faktu, že mezi někdejší koníčky frontmana patřil speed ball, tedy kombinace heroinu a kokainu, který jej přivedl až ke klinické smrti. Pojďme být lepší, pojďme být uvědomělí, pomáhejme! Druhým partnerem tour pak byl výrobce prémiových švýcarských hodinek Hublot, to pro rovnováhu. Global Spirit Tour na 130 místech vydělalo 202 milionů dolarů, tedy 4,5 miliardy korun, a i za zlomek z té sumy se pořídí něco čisté vody. Díky, Depeche Mode, a příště zase všichni na značkách!
U2, eXPERIENCE+iNNOCENCE
Irští U2, často spojovaní s termínem „globální fenomén“, se taky pěkně otáčeli. Za tímhle „fenoménem“ si letos čeští fanoušci vyjeli do Berlína hned dvakrát: napoprvé, 1. září, to úplně neklaplo: Bono, rovněž známý jako Spasitel Světa Všeho, po třech písničkách ztratil hlas a po čtyřicetiminutové pauze zrušil koncert. Náhradní termín byl určen na 13. listopad. Tam už se téměř dvě a půl hodiny halekalo bez poškození hlasivek. Celoplanetární (protože celosvětové je v jejich případě málo) turné začalo v květnu v americkém městě Tulsa a skončilo právě přidaným koncertem v Berlíně. Zastávek turné bylo 60 a vydělalo 195 milionů dolarů, tedy 4,4 milardy korun.