Létání, sny a návraty Petr Síse přistály v pražském DOXu

poster
Z knihy Pilot a malý princ Petra Síse, repro: Dox

Letos sedmdesátiletý výtvarník Petr Sís připravil do Prahy, v níž tento brněnský rodák vyrůstal, výstavu nazvanou O létání a jiných snech. Expozice, přístupná v Holešovicích do 20. ledna následujícího roku, sestává z několika částí. Jednu tvoří ilustrace ze Sísových pěti autorských knih, v nichž se létání a sny prolínají s tématem „vnitřní“ a „vnější“ svobody; ve třech svazcích z této pětice se umělec vracel do Prahy svého dětství. V DOXu jsou rovněž k vidění makety vznikající ke každé Sísově knize; autor říká, že na maketách je toho ke spatření „o 90 procent víc, než by se vešlo do knížky“.

V USA (konkrétně v New Yorku) trvale žijící Sís spolupracuje s programem Art for Amnesty organizace Amnesty International na sérii tapiserií, které chtějí uctít bojovníky za lidská práva. První taková tapisérie byla odhalena roku 2012 na pražském letišti; Sís ji nazval Letící muž (Flying Man) k poctě prezidenta Václava Havla. Tapiserie je rovněž součástí výstavy.

Určitá část holešovické expozice O létání a jiných snech je  pak výslovně autobiografická. Divák jednak může zhlédnout  ukázky z připravovaného dokumentárního filmu Sny o toulavých kočkách, který o Sísovi natáčí jeho o třináct let mladší bratr David a do kin by měl jít příští rok.  A jednak je tu série nazvaná Deníky (1998): více než dvacet koláží vytvořených z cestovních dokladů, účtenek, pohlednic, exotických střípků či ilustrací, které vznikaly pro americké noviny a časopisy.

Kromě procházky po DOXu, kterou s Petrem Sísem absolvoval redaktor Petr Kořínek, nabízíme – ZDE – rozhovor, který s umělcem před jeho nynější pražskou výstavou vedla v pořadu Kultura+ Tereza Willoughby. A aby Síse nebylo málo, přikládáme – TADY – odkaz na jeho jarní interview  v pořadu ArtZóna.

video sis
Petr Sís provedl reportéra České televize Petra Kořínka svou výstavou O létání a jiných snech, která je od čtvrtečního večera otevřena v pražském Doxu, foto a video: Česká televize

Související