Sochař Pavel Karous: Veřejný prostor je náš společný předpokoj
Volavky a predátoři (8/8)
Osmidílný video týdeník o výtvarnému umění ve veřejném prostoru, v němž o umění jde až na druhém místě, se letos na webu ČT art a v iVysílání uzavírá. Poslední epizoda poměřuje nejzajímavější české festivaly současného umění pod širým nebem. Autorem a průvodcem pořadu je sochař, pedagog a publicista Pavel Karous.
Jaké u nás vůbec existují festivaly věnované výtvarnému umění ve veřejném prostoru? Čím se liší? Jakého si hledají a vytvářejí diváka a jaká je jejich kvalita? To jsou otázky, které jsme si položili na pražských festivalech m3 a Sculpture line, ostravské Kukačce a brněnském Art open.
Děkujeme za pozornost a nezapomeňte… Všechnu moc imaginaci!
MgA. Pavel Karous PhD. (* 1979)
Sochař, pedagog a publicista. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde poté působil jako odborný asistent v Ateliéru skla. Dlouhodobě se věnuje dokumentaci a popularizaci výtvarného umění z období reálného socialismu, k němuž připravil knižní katalog Vetřelci a volavky (2013) a s režisérkou Rozálií Kohoutovou také stejnojmenný dokumentární film (2008). Od roku 2018 připravoval a moderoval pořad Vetřelci a plameňáci, zaměřený na současné umění v městské krajině. S výtvarníkem Vladimírem Turnerem vytvořil pro online deník Alarm pořad Antifascist Art (2022) o angažovaném umění.