Ticho před bouří… smíchu. Pro Stevena Knighta se zablesklo na horší časy

poster
Matthew McConaughey se může mít líp. Stačí, když zavraždí jednoho nepohodlného manžela, foto: Bontonfilm

I české kinosály nyní poctila filmová chiméra režiséra a scenáristy Stevena Knighta, která čerpá inspiraci z techno-thrillerů, erotických kriminálek, hollywoodských snímků 40. let, Starce a moře i filmů s šokujícími konci režiséra M. Nighta Shyamalana.

Rybář Baker Dill (Matthew McConaughey) žije na karibském ostrově Plymouth trpký život. Víceméně ho jen utápí v alkoholu, na který si vydělává doprovázením turistů na lov tuňáků. Mizérii přeruší příchod jeho bývalé ženy Karen (Anne Hathawayová). Ta mu nabídne 10 milionů dolarů za vraždu jejího tyranského manžela (Jason Clarke). Baker je postaven před dilema, které v minulosti sloužilo jako zápletka pro thriller Žár těla (1981) nebo slavný film noir Pojistka smrti (1944).

trailer
Trailer k snímku Ticho před bouří, foto: Bontonfilm, video: YouTube

McConaughey se pod karibským sluncem promenádoval naposledy před jedenácti lety v Bláznově zlatě. Film předcházel hercově kariérní renesanci, kterou pocítil několika oceňovanými rolemi mezi lety 2011 a 2014. Ticho před bouří je pro „nového“ McConaugheyho zatím nejnuznější návrat k bývalým poměrům, jak z hlediska kvalit díla, tak jeho hereckého nasazení. Nicméně žádná z romantických komedií nebo pokleslých sci-fi, v nichž McConaughey hrával, nemůže zápolit s uchvacující pomýleností Ticha před bouří. Je to film předurčený nikoli k zapomenutí, ale k archivaci v kolekcích bizarně špatných filmů, které se pouští na alkoholových dýcháncích. Jedná se o jedno z nejambicióznějších selhání v prostředí hollywoodského mainstreamu posledních let.

Velký údiv vzbuzuje autorství Stevena Knighta, zkušeného scenáristy, jenž se podílel na vřele přijaté Špíně Londýna (2002) či Východních příslibech (2007). Dobrých ohlasů poté dosáhl i jeho režijní počin Locke (2013). V případě Ticha před bouří ale o znalém tvůrci nic nesvědčí – film je plný dramaturgických lapsů a Knightovi se ani s urputnou snahou nedaří formulovat jeho velkohubé myšlenky. V poloze thrilleru je snímek zcela schematický a průhledný. Jako psychologizující drama životem zmučeného protagonisty je povrchní a efektně lpí na každém loku rumu a potáhnutí z cigarety. Nejsměšnější je ale Knightovo dílo ve vztahování se k paradoxům současného bytí, respektive k představě lidského života jako hry a cyklu. Teprve s přihlédnutím k této rovině se film stává kolosem omylů. Vzletně ambiciózní zvrat odhaluje, že máme co dočinění s úplnou ztrátou tvůrčí soudnosti. Pokud se týče vypravěčského zvratu, k němuž dochází zhruba po uplynutí třech čtvrtin stopáže, nelze přiblížit nejabsurdnější stránky Ticha před bouří bez vyzrazení děje. Mimořádně zábavné je právě zjištění, že cílem bylo natočit podvratný filosofický thriller.

Anne Matthew McConaughey právě dostal od Anne Hathaway nabídku, jak si vydělat deset miliónů dolarů, foto: Bontonfilm

Vzhledem k několikaměsíčním odkladům premiéry se lze domnívat, že se studio snažilo film „spravit“ v postprodukci. V nynější podobě má Ticho před bouří alespoň snesitelnou délku 106 minut i se závěrečnými titulky a velmi rychlé tempo, odhlédneme-li od občasných vycpávek čítajících mnoho záběrů na nahého McConaugheyho. Možná v důsledku obrušování materiálu má většina scén krátké trvání a jsou velmi rychle stříhané – zvláštní rozhodnutí vzhledem k neakční zápletce s mnoha dialogovými výměnami. Střih je někdy natolik nekompromisní, že dává za vznik problémům v kontinuitě. Postavy jsou tak například schopné obléci se během dvou sekund.

Škodolibou zábavu také poskytuje pohled na elitní hollywoodské herce, kteří se zhostili naprosto plochých archetypálních figur a s vážností odříkávají hloupé fráze. Stabilita jejich přehrávání možná naznačuje, že tušili, k jakému výsledku projekt spěje. McConaugheyho hraní muskulaturou a neustálé předstírání opilosti je vzdálené jeho nuancovaným kreacím v Klubu poslední naděje (2013) nebo první řadě seriálu Temný případ (2014). Femme fatale Anne Hathawayové charakterizuje jen smutný pohled a modřiny od manžela. Sprostý tyran Jasona Clarka je poté tak extrémním ztělesněním zla, že hercovo angažmá v roli Reinharda Heydricha v dva roky starém snímku Smrtihlav se nyní zdá jen jako lehká průprava.

Návštěvu Ticha před bouří v kině lze pojmout jako hledání a třídění důvodů, kvůli nimž film působí tak neuspokojivě a neuváženě troufale. Je třeba se ovšem připravit na to, že dějový zvrat a způsob jeho realizace předčí mnohá očekávání. Režisérská kariéra Stevena Knighta tímto možná dostala stopku už v zárodku.

Autor je filmový publicista

Materiál byl převzat – s jeho laskavým svolením – ze „sesterského“ webu ČT 24 a doplněn o závěrečné údaje o díle a o fotografie.

Ticho pred bouri Záběr ze snímku Ticho před bouří, foto: Bontonfilm


Ticho před bouří
(USA, 2019, 106 minut)
Režie a scénář: Steven Knight, kamera: Jess Hall, hudba: Benjamin Wallfisch, střih: Laura Jennings. Hrají:  Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jason Clarke, Djimon Hounsou, Kenneth Fok, Diane Lane, Jeremy Strong, Robert Hobbs.

Související