Toy_Box: Učebnice komiksu je podaná ruka začínajícím autorům

Toy_Box
Ilustrátorka, komiksová autorka a malířka Toy_Box, foto: Ondřej Mazura

Pro veřejná vystoupení nosí masku a používá pseudonym Toy_Box, který je inspirovaný jménem jedné z postav komiksu Top Ten. Vystudovala Literární akademii Josefa Škvoreckého a scénografii na DAMU, tajně navštěvovala hodiny kreslení na pražské AVU. Pracovala jako redaktorka v celostátním deníku, nyní se živí jako ilustrátorka. Vydala dvě autorské komiksové knihy: Moje kniha Vinettou (2015) a Komiksová učebnice komiksu, která vyšla v těchto dnech, byť nese vročení 2019. Ilustrovala pohádkovou knihu Petra Stančíka O díře z trychtýře (2016).

Vyzkoušela si bydlení ve squattu, věnuje se streetartu a ve svých pracích často řeší sociální témata. Namalovala cyklus obrazů o právech zvířat a sérii portrétů lidí bez domova. „Vždycky když mě něco už hodně štve, tak se rozhodnu s tím něco udělat,” říká Toy_Box o svých aktivistických projektech.

V roce 2018 měla soubornou výstavu v českokrumlovském Egon Schiele Centru. Vloni na podzim vystavovala cyklus maleb Skleněná stěna v prostoru pražských Jatek78.

Vede kurzy komiksové tvorby a kreslení. Sama na sobě se snaží ověřovat, zda její rady fungují – denně proto třikrát dvacet minut trénuje kreslení. Věnuje se thai boxu, má za sebou dva amatérské zápasy. S přítelem, dětmi a se psy žije na pražských Vinohradech, kde by ráda oživila sousedské vztahy.

Toy_Box před knihovou
Pusťte si rozhovor s Toy_Box, foto: Ondřej Mazura

Související