V diáři. Kulturní tip Milana Caise

Milan Cais
Hudebník a multimediální umělec Milan Cais, foto z archivu umělce

Na čem právě pracujete a kdy a kde vás můžeme v nejbližší době vidět?

S Tata Bojs už jsme právě začali po pěti letech natáčet desátou řadovou desku, která sice vyjde až ke konci roku, ale s jarem bychom chtěli, aby přiletěla první vlaštovka s videoklipem. Zároveň pracuji na soše do jednoho parku v Praze na Proseku, která by měla být odhalena už letos v květnu.

Kam jste naposledy vyrazil za uměním a jaké to bylo?

Nedávno jsem byl na premiéře dokumentárního filmu o vizuální umělkyni a grafičce Míle Fürstové s názvem Křídla pro Coldplay. Citlivé a poutavé vyprávění a zároveň sonda do vnitřního světa houževnaté ženy, která se rozhodla zkusit štěstí v Anglii a evidentně se jí to daří.

Jaká výstava vám nesmí uniknout? Na jaké další kulturní akce se chystáte? 

Ještě jsem se nestihl podívat do Galerie Rudolfinum na výstavu Olympia Davida Claerbouta (končí 12. dubna 2020), takže v tuto chvíli sice nevím, zda ji můžu doporučit, ale vím, že je v ní silně zastoupeno téma času a to je dlouho i mé téma, takže já ji určitě vidět chci. A na konci března bude určitě dobré zajít do pražského DOXu na výstavu Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina a rovnou to spojit s výstavou Jirky Davida, která už bude končit (autorova výstava Jsem tady trvá do 30. března 2020).

Skupina Tata Bojs, foto: Tata Bojs
Skupina Tata Bojs, foto: Tata Bojs

Milan Cais

Milan Cais je bubeník a zpěvák skupiny Tata Bojs. Tato pražská alternativní kapela vznikla v roce 1988 a za dobu své existence vydala devět hlavních alb a získala devětkrát výroční cenu Akademie populární hudby Anděl. Cais také působí jako multimediální umělec. Jeho instalace byly například součástí českého pavilonu na světové výstavě EXPO v Japonsku v roce 2005, pomocí videomappingu také propůjčil oči chladícím věžím temelínské elektrárny.

Související