Vítejte ve světě, kde se sny stávají skutečností

poster
Baro d´Evel Cirk Cie nediskriminují v projektu Bestias účinkující žádného živočišného druhu, foto: Letní Letná

Kořeny nového cirkusu prorůstají hluboko do historie, jeho počátky se ale datují do Francie sedmdesátých let minulého století. Tehdy se proťalo myšlení lidí z cirkusového a divadelního světa. Začaly vznikat soubory, které si z cirkusu vzaly fascinující dovednost akrobatů, provazochodců, žonglérů a klaunů a z divadla schopnost vyprávět příběhy. Novocirkusové produkce proto nejsou jen volným sledem jednotlivých, jakkoliv třeba i vynikajících a efektních čísel. Umělci vychovaní v cirkusových šapitó si osvojili divadelní vypravěčství a díky technické a fyzické vybavenosti se proměnili v interprety vydávající se do říše fantazie. A sny, jakých se dotýkají děti, fantastové, klauni a básníci, mění ve skutečnost.

Zjednodušující (a mylná!) je ovšem interpretace, že v novém cirkusu neuvidíte zvířata. Některé soubory s nimi pracují, avšak zvířata v jejich představeních nepředvádějí kousky typu medvěd na motorce, tedy čísla, k nimž byla dovedena drsnou drezúrou. Jsou rovnocennými partnery lidí, s nimiž společně rozvíjejí a předvádějí to, co je jim od přírody dané. Na tomto principu funguje například Jezdecké divadlo Zingaro, kde účinkují koně a lidé, nebo třeba Voliéra Dromesko – tu mohlo české publikum před lety vidět v Boudě, společném projektu s Divadlem bratří Formanů, kde se díky francouzskému souboru objevili havrani i čáp marabu. Zvířecí účinkující zavítají ostatně také letos na Letnou, kde v projektu Bestias vystoupí koně, andulky a vrána.

Ctibor Turba Legendární mim, režisér a pedagog Ctibor Turba přivítá na Letní Letné diváky ve svém kinokaravanu, který má kapacitu 6 diváků.

Letní Letná sice postavila své stany po patnácté, ale nový cirkus se ve zdejších končinách objevoval dávno předtím – dokonce v dobách, kdy se mu tak ještě ani neříkalo. Jedním z těch, kdo má na zdomácnění nového cirkusu v českém divadelním prostředí lví podíl, je Ctibor Turba. Mim, režisér, pedagog a iniciátor mnoha pozoruhodných projektů. A bez nadsázky se dá říct, že patří i k (pra)otcům nového cirkusu! Ať již budeme vybírat z jeho vlastní tvorby, nebo se ohlédneme za tím, kteří žáci ze škol, kde kdysi působil, stáli u vzniku tohoto fenoménu. A zajímavé by bylo spočítat, kolik z nich prošlo třeba právě Letní Letnou. Či snad kolik Turbových žáků a žáků jeho žáků se podílí v posledních letech na boomu novocirkusových projektů u nás. Anebo, víte co? Můžete se na to zeptat Ctibora Turby klidně sami. I když už jinak nevystupuje, pro fajnšmekry si letos přichystal komorní lahůdku – Turbův kinokaravan.

Související