Allan Harris

21. 4. 2024 21:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.jazzdock.cz/cz/
Místo
Jazz Dock
Janáčkovo nábřeží 2, Praha
zobrazit na mapě

Allan Harris, hráč smooth jazzu, rock-and-roll jazzu a bluesy jazzu, je brooklynský zpěvák, kytarista a skladatel, který tvoří od 2. poloviny 20. století na jazzové scéně jako úspěšný a významný zpěvák své generace. Jeho hlas je obdařen vřelostí Tonyho Bennetta, kousavostí a rytmickým smyslem Sinatry a lstivou elegancí Nata 'Kinga' Colea.

Vyrůstal v Brooklynu, jeho matka byla klasická pianistka a teta zpěvačka. Když z opery přešla k blues, domácností ožila novými přáteli. Malého Allana jednou hlídal samotný Louis Armstrong a vyděsil ho svým chraplákem. Harris jako zpěvák propojuje dva hudební světy: zatímco jeho baryton konkuruje velikánům swingové éry, drsné hrany i tah v hloubkách nesou syrovou pečeť blues. Vedle toho nabízí rafinovaně vybrané coververze, od autorů jako Jimi Hendrix, Chick Corea, Miles Davis či Steely Dan.

Jeho dráha se klene přes 4 dekády, Harris vydal 14 alb, každé s vyhraněným zaměřením a repertoárem. Na Cross That River (2006) se například zaměřil na nepříliš známý příběh černošských kovbojů. K vrcholům patří Here Comes natočené s renomovaným 54 členným nizozemským ansámblem Metropole Orchestra. Během pandemie si Harris i jeho virtuozní kapela držely kontakt s posluchači živými přenosy Harlem After Dark, které Harris každé úterý večer hostil ve svém harlemském obýváku. Když Covid ustoupil, úsilí se vrátilo s úroky. Harris měl sehrané muzikanty, nově vystavěný repertoár a vyjel na turné. Dva z koncertů v elitním jazzovém klubu se skvělou akustikou v Ann Arbor v Michiganu nechal natočit na živé album. Výsledkem je Allan Harris Live at the Blue LLama Otevírá ji Sunny, evergreen Bobbyho Hebba z 60. let. Že Harris je technicky zdatný i všestranný jako kytarista, dokládá pomalé a přitom horoucí Black Coffee Blues, s Harrisem na elektrickou slide kytaru. Ve výběru skladeb následují Spain od Chicka Corey, So What? od Milese Davise. Vedle Harrise je klíčovou postavou jeho kapely pianistka Arcoiris Sandoval, jejíž sóla jiskří energií i invencí. To vše lze očekávat i od jeho pražského koncertu.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články