Art Sounds: Jan Holeňa & Dora Hájková

18. 6. 2024 17:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.galerierudolfinum.cz/cs/
Místo
Galerie Rudolfinum
Alšovo nábřeží 12, Praha
zobrazit na mapě

Galerie Rudolfinum nabízí možnost užít si hudbu mezi vystavenými díly. Art Sounds je nový společný program Galerie Rudolfinum a České filharmonie ve výstavě Zhanna Kadyrova: Unexpected. Veškeré termíny a program jsou k nalezení zde.

Ve vybrané úterky od 17:00 do 18:00 můžou navštěvníci přímo ve výstavních sálech zažít sérii krátkých hudebních performancí v podání členů České filharmonie. Délka každého vystoupení je 10 až 13 minut. Vybraný repertoár volně reaguje na výstavu Zhanny Kadyrovy a její témata. Hudební program zazní v daný den opakovaně. Tak mají návštěvníci příležitost si jej užít několikrát za sebou, nebo se můžou rozhodnout pouze pro jednu hudební reflexi a po ní se vydat výstavou dál.

V úterý 18. června zahraje Jan Holeňa a Dora Hájková, violoncellové duo Fidlitas

Program:

  • Dmitrij Šostakovič: Preludium
  • Pablo Casals: Zpěv ptáků
  • Astor Piazzola: Oblivion
  • Antonín Dvořák: Lasst mich allein

Katalánská píseň Zpěv ptáků (El Cant del Ocells), kterou Pablo Casals hrával jako protest proti diktatuře generála Franca, se stala symbolem míru a porozumění mezi národy na celém světě. Dmitrij Šostakovič je známý celoživotním postojem vůči fašismu a sovětskému útlaku. Oblivion Astora Piazzolly je překládán jako „výraz nostalgie, ztráty nebo smutku“. Interpretace této skladby vyjadřuje odraz pocitů způsobených válkou na Ukrajině, jako jsou zármutek, ztráta a touha po míru. Píseň Lasst mich allein nebo Kéž můj duch sám Antonína Dvořáka je steskem po domově. Symbolizuje lásku, kterou nerozdělí smrt ani oceán. Končí větou „Mne přejte mír“.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články