Balázs Bágyi New Quartet

30. 6. 2024 21:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
http://www.jazzdock.cz/cz/
Místo
Jazz Dock
Janáčkovo nábřeží 2, Praha
zobrazit na mapě

Bubeník a skladatel Balázs Bágyi je jedním z nejvýznamnějších umělců maďarské jazzové scény, který pravidelně vystupuje i v zahraničí. Jako člen mnoha formací působí téměř ve všech žánrech. Několikrát absolvoval turné po Spojených státech amerických a jako jediný maďarský jazzový hudebník pravidelně vystupuje v Číně. Jeho předchozí kvartet existoval v letech 2004 až 2011, v tomto období navštívil téměř všechny festivaly a byl významnou produkcí maďarského etnojazzového žánru.

V nové sestavě, která existuje od roku 2013, převládá akustický, současný jazz s prvky postbopu. V souboru hrají významní představitelé střední generace maďarského jazzu: saxofonista Sándor Soso Lakatos, který svá studia absolvoval v Holandsku, klavírista Dezső Oláh, držitel ceny Junior Prima, který vystudoval klasickou hudbu, a Péter Oláh, jeden z nejuznávanějších kontrabasistů ve střední Evropě.

Kapela za posledních 10 let hrála na mnoha evropských jazzových festivalech (Bratislavské jazzové dny, Jazz Juniors Krakow, Bansko Jazz festival, Nisville, Mosaic Jazz Fest Sibiu, Sarajevo Winter, Petrovac Jazz Festival, Skopje Summer Festival) a sklidila úspěch i v několika prestižních evropských klubech (Agharta Jazz Club Praha, B-Flat Berlin, Jazzland Wien). V roce 2016 získalo jejich album Homage To Shakespeare cenu Gramofon Award udělovanou mezinárodní porotou a skupina zvítězila v hlasování publika časopisu JazzMa.hu o kapelu roku. Repertoár souboru vychází ze skladeb vedoucího skupiny Balázse Bágyiho, který byl v roce 2016 vyhlášen skladatelem roku.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články