Béla Fleck: My Bluegrass Heart

15. 2. 2024 19:30, Brno

Typ akce
Koncert
web
https://www.sonomusicclub.cz
Místo
Sono Music Club
Veveří 113, Brno
zobrazit na mapě

Pětašedesátiletý patnáctinásobný držitel Grammy (a třicet šestkrát nominovaný), skladatel a banjista Béla Fleck, patří mezi významné hudebníky současnosti. Jeho muzikantský záběr mu umožnil spolupracovat se zástupem umělců z celého světa i napříč žánry, od amerického jazzmana Chicka Corey přes irského bluesrockera Roryho Gallaghera až po řadu představitelů world music z Indie či Afriky. Se všemi dokázal nejen načerpat jejich hudební podněty, ale společným projektům přidal také pořádnou dávku svého talentu a vidění světa.Mix všeho, co na své hudební cestě načerpal, pak už pětatřicet let realizuje se svou kapelou Flecktones, jež přináší syntézu bluegrassu, jazzu, funky i elektroniky.

Ačkoli pochází z New Yorku, hudebně vzešel Béla Fleck ze své lásky právě k jižanskému bluegrassu, do něhož se zamiloval poté, co se v patnácti letech obeznámil s banjem, nástrojem, který mu věnoval dědeček, a když absolvoval první krůčky podle učebnice legendárního Petea Seegera. Po přestěhování do Kentucky se stal členem New Grass Revival, kapely, složené vesměs z hudebníků, kteří patří ke znalcům svých instrumentů, jako je například hráč na dobro Jerry Douglas nebo mandolinista Sam Bush. A ačkoli skupina ukončila hlavní etapu svojí činnosti v roce 1989 a její členové se vesměs odebrali na sólové dráhy, scházejí se periodicky nejen pod starým názvem, ale také v rámci jiných společných projektů.

Právě ty Fleckovy bývají nejostřeji sledované. V roce 2021 vydal Béla Fleck dvojalbum příznačně nazvané My Bluegrass Heart, které zakončilo trilogii desek, započatou albem Drive z roku 1988 a pokračující nahrávkou The Bluegrass Sessions z roku 1999. Na všech se podíleli staří kolegové z New Grass Revival, poslední titul ovšem přináší jedno prvenství: představuje vedle legend také čerstvou hráčskou krev žánru, který na jedné straně udržuje tradice, ale zároveň své nejmuzikálnější protagonisty dokáže přesunout k přesahové, instrumentální a přitom emočně působivé hudbě.

V živé podobě projektu My Bluegrass Heart, který Béla Fleck v roce 2024 přiveze do Brna, se představí po klasikově boku právě většinou zástupci oné mladší generace. A to jak těch, kteří se přímo v rolích hostů na albu podíleli, jako je houslista Michael Cleveland, mandolinistka Sierra Hull nebo kytarista Bryan Sutton, tak další hudebníci, kteří patří k současným profesionálům.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články