Bendik Giske + Marta de Pascalis

10. 4. 2024 20:00, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://www.archa-plus.cz/
Místo
ARCHA+ - Velký sál
Na Poříčí 1047/26, Praha
zobrazit na mapě

Saxofon jako nástroj fyzických i emočních prožitků. Do prostoru ARCHA+ přijede 10. dubna hudebník Bendik Giske, doprovodí ho Marta de Pascalis.

Roztěkané tóny saxofonu norského hudebníka Bendika Giskeho rozezní 10. dubna prostory ARCHY+ v doprovodu vizuální show umělkyně Theresy Baumgartner. Večer otevře neméně výrazné jméno nové hudby – syntezátorová experimentátorka Marta De Pascalis. Repetitivní melodie a precizní sound design tvoří v díle Giskeho i Pascalis hlavní linku, kterou každý z umělců rozpracovává v kontextu jiného hudebního nástroje.

Bendik Giske se s loňským eponymním albem dostal na pomyslný vrchol kariéry – vtahující vzorce a rytmy oproštěné od zbytečných prvků otevírají posluchačstvu jeho vnitřní, pečlivě vystavěný svět. Na produkci nahrávky se podílela i britská hudebnice Beatrice Dillon, která sdílí Giskeho střídmý hudební projev a přístup ke zvuku. Loňská deska dostává v Giskeho podání nový rozměr při živém vystoupení, které klade důraz na využití koncertního prostředí a jeho akustických možností, což podporuje i vizuální doprovod Theresy Baumgartner založený na práci se světly a hloubkou prostoru. „Giske operuje s mentalitou konceptuálního umělce, vybaveného intelektuálními nástroji queer teorie a tanečními kreacemi z berlínské techno scény,“ hodnotí dílo norského saxofonisty The Quietus.

Marta De Pascalis tvoří s pomocí analogových syntezátorů a pásek volně plynoucí hudební koláže, které přechází mezi klidnými tóny a hřmotnými pasážemi. V Berlíně usazená italská hudebnice představí vůbec poprvé v Praze skladby z loňského alba Sky Flesh, které kompletně vytvořila na legendárním analogovém syntezátoru Yamaha CS-60.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články