Bennewitzovo kvarteto

24. 2. 2024 19:30, Praha

Typ akce
Koncert
web
https://www.jewishmuseum.cz/
Místo
Španělská synagoga
Vězeňská 1, Praha
zobrazit na mapě

Jeden z vrcholů kompoziční práce Pavla Haase Smyčcový kvartet č. 2 „Z opičích hor“ zazní v konfrontaci oslavence roku 2024 Bedřicha Smetany, jehož Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“; patří k vrcholům světové kvartetní literatury.

Novinkou festivalu v roce 2024 je mezinárodní skladatelská soutěž. Vítězná skladba kompozičního klání zazní v rámci koncertu Bennewitz Quartet.

Bennewitzovo kvarteto patří ke špičce mezinárodní komorní scény. Po vítězství ve dvou prestižních soutěžích si rychle získali uznání kritiky. Soubor získal řadu ocenění a v roce 2019 čtveřice hudebníků získala cenu Classic Prague Award za nejlepší komorní výkon roku. V sezóně 2022/23 se Bennewitzovo kvarteto vrátí do Laeiszhalle Hamburg, na Mozartfest Würzburg, do Wigmore Hall Londýn, Stadtcasino Basel a opět pojede na turné do Spojených států amerických. Soubor bude reprezentovat Českou republiku v Madridu na závěrečném ceremoniálu u příležitosti ukončení jejího předsednictví v Radě Evropské unie. Kvarteto se zúčastní kompletního provedení šesti kvartetů Bély Bartóka v belgické Lovani a bude pokračovat v angažmá v rámci festivalu Dvořákova Praha v kompletním provedení Dvořákových smyčcových kvartetů. V současné době soubor připravuje vydání nového CD se smyčcovými kvartety Josepha Haydna. Od roku 1998 nese kvarteto jméno houslisty a ředitele hudební konzervatoře v Praze Antonína Bennewitze, který se významně zasloužil o vznik české houslové školy. Mezi jeho žáky se počítají Otakar Ševčík a František Ondříček, a především Karel Hoffman, Josef Suk a Oskar Nedbal, kteří pod Bennewitzovým vlivem vytvořili slavné České kvarteto.

Program:

 • Pavel Haas: Smyčcový kvartet č. 2 „Z opičích hor“
   1. věta –⁠ Krajina –⁠ Andante
   1. věta –⁠ Kočár, kočí a kůň –⁠ Andante
   1. věta –⁠ Měsíc a já –⁠ Largo e misterioso
   1. věta –⁠ Divá noc –⁠ Vivace e con fuoco
 • vítězná skladba skladatelské soutěže
 • přestávka
 • Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“ 
   1. věta –⁠ Allegro vivo appassionato
   1. věta –⁠ Allegro moderato a la Polka
   1. věta –⁠ Largo sostenuto
   1. věta –⁠ Vivace

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články