Blind Künstler (křest alba) + hosté

4. 12. 2023 20:00, Brno

Typ akce
Koncert
web
http://kabinetmuz.cz
Místo
Kabinet múz
Sukova 4, Brno
zobrazit na mapě

Blind Künstler je kolaborativní projekt filmové hudby, který vznikl v létě roku 2023, zaměřený na produkci a instrumentální tvorbu Novozélanďana Rhyse Braddocka a českého saxofonisty, Tomáše Továrka. Jejich debutový koncert a křest alba se uskuteční 4. prosince v Kabinetu Múz, kde na bicí zahrají Erik Hajtmánek (Endemit) a na baskytaru Jan Uiberlay (VDYD).

Z poloviny instrumentální, z poloviny písňové album mísí žánry a atmosféry a zároveň si zachovává určitý smysl pro celek. Lynchovské krajiny se snoubí s gotickou jazzovou stylizací, přičemž Továrkova mistrná technika hry na saxofon je lyrická i zneklidňující. První instrumentální singl „Nobody Talks To Me That Way“ vtahuje do nočních zakouřených barů plných beznadějných snílků, slizkých pletichářů a femmes fatales. Každou skladbu doprovází jeden z Rhysových naivních obrazů. Do malování se pustil teprve nedávno.

„Blind Künstler má dlouhou historii, která sahá až do doby mého působení v Melbourne. Původně to byla industriální kapela, která koncertovala v opuštěných továrnách. Něco jako EN revival! Vzkřísil jsem jméno, protože se mi zdálo, že vystihuje mé pocity z učení se malovat: slepé potácení se ve tmě a všechny ty nejrůznější obtíže začátečníka. Stejně jako s improvizací hudby, rád se honím za náhodností, abych našel něco krásného (nebo ošklivého). Ale obvykle musíte proplout oceánem bordelu, abyste se k tomu dostali. Je to docela dětský přístup. To je pro mě malování i hudba. Pořád jsem slepý."

Zatímco některé orchestrace jsou odvozeny od kytarových melodií, jiné zkomponoval přímo ve studiu Továrek se svým saxofonem.

„Hodně jsme mluvili o vlivech, přístupech k melodiím, diskordech, hraní v tónině nebo mimo ni, o tom, co se nám líbí a nelíbí. Objevil se melodický nápad a Tom proti němu harmonizoval. On ty písničky proměňuje před očima."

Album Blind Künstler vyjde na začátku prosince pod hlavičkou pražského vydavatelství Drug Me Records. Jeho křest proběhne 4.12. V Brně v Kabinetu Múz. Album Blind Künstler vyjde na začátku prosince pod hlavičkou pražského vydavatelství Drug Me Records.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články