Brno v časech nacismu

17. 2. 2024 17:00, Brno

Typ akce
Ve měste
web
https://institut.pametnaroda.cz/brno/
Místo
Institut Paměti národa Brno - 1. patro
Radnická 10, Brno
zobrazit na mapě

Brno v časech nacistické okupace zažívalo jedno z nejtemnějších a zároveň nejdůležitějších období své historie. Právě v těchto těžkých časech projevovalo české obyvatelstvo mimořádnou občanskou statečnost i selhání, město přišlo o řadu významných staveb a zaniklo několik století trvající soužití zdejších Čechů, Němců a Židů. Po stopách tehdejších významných událostí i každodennosti se vypraví cesty ulicemi města. Účastníci navštíví místa, kde se rozhodovalo o osudu brněnských Židů, budovy, kde sídlily nacistické a protektorátní instituce a připomenou i zapomenuté osudy mnohých hrdinů a obětí. Během odborně komentované procházky si díky projekcím budou moci prohlédnout spoustu dobových fotografií a vyslechnout vzpomínky pamětníků a zejména projít místa, kde se psaly dějiny české země.

Procházkami 3. a 10. února provází jejich kurátor, historik Michal Konečný. (nar. 1982) , historik a historik umění, autor mnoha odborných i publicistických textů. Učí na Vysokém učení technickém v Brně. Pro Národní památkový ústav, kde pracuje, napsal řadu monografií o hradech, zámcích, jejich uměleckých dílech a šlechtických majitelích. Společně s Alexandrem Brummerem vydal několik průvodců dějinami Brna ve dvacátém století (mimo jiné i Brno nacistické) a Brnu věnoval také dvě knihy pro děti a povídku Jeden den Eduarda Pospíšila v knize Krvavý Bronx (2020).

Průvodce Martin Koplík provází 17. a 24. února a píše o sobě: „K provázení jsem se dostal vlastně úplně náhodou. Kdysi jsem zval svoje kamarády aby přijeli do Brna a oni mi na to řekli, že Brno je hrozná nuda a že tady není nic zajímavého. A to mně jako správného brněnského patriota naštvalo a řekl jsem si, že jim ukážu, že to není pravda. A tak jsem začal provádět, nejprve kamarády, potom se vytvořila skupina, které jsem začal říkal Kulturní úderka, která začala tak trochu žít vlastním životem, protože na prohlídky začalo chodit čím dál víc lidí a byli to známí známých a najednou nás bylo třeba padesát v jedné skupině.“

Začátek procházky je v 17:00. Sraz bude ve foyer Institutu Paměti národa Brno v 1. patře.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články