Daniel Pešta: Nulová gravitace

1. 1. 2016 - 27. 11. 2030, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://www.narodni-divadlo.cz/cs/nova-scena
Místo
Nová scéna Národního divadla
Národní 1393/4, Praha
zobrazit na mapě

Konceptuální projekt výtvarného umělce Daniela Pešty Gravitation Zero vznikl v roce 2011 pro Museum pronásledovaného umění v německém Solingenu jako hold slavné choreografce Pině Bausch, která působila v nedalekém Tanztheater Wuppertal.

Tvarově duplikovaná betonová torza figur neurčitých bytostí jsou zastavena v nenápadně plachém pohybu, kdy pravá ruka směřuje symbolicky k srdci a levá do klína. Před figurami levitují transparentní ozářené tváře, v jejichž nitru je z prostých červených provázků naznačeno živoucí krevní řečiště. Tváře se mezi sebou liší pouze v drobných výrazových nuancích.

Konceptuálně choreografické rozestavení figur naznačuje souvislost mezi výtvarným a tanečním uměním, ale autor se záměrně vyhýbá jakékoliv citaci taneční popisnosti. Vjem ponechává pouze na představivosti diváka a jeho osobní interpretaci, projekt zůstává pocitově výtvarný, bez vnitřního obsahu.

Daniel Pešta se řadí mezi takzvané multimediální umělce, kteří experimentují v celém spektru výrazových prostředků, a jeho díla se nachází v řadě významných světových muzeí současného umění. V letech 2013 a 2015 své projekty představil mimo jiné na Bienále současného umění v Benátkách.

Projekt Gravitation Zero se na Nové scéně Národního divadla prezentuje u příležitosti autorovy výstavy Záznamy noční hlavy, která se po loňské premiéře v Palazzo Bembo v Benátkách v rozšířené podobě představuje ve White Gallery v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články