Deep time data a rytmy planety Země V. – Paleobiodiverzita

30. 11. 2023 18:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://www.kampushybernska.cz/
Místo
Kampus Hybernská - D.1 Ateliér
Hybernská 998/4, Praha
zobrazit na mapě

Série přednášek v Ateliéru HYB4 představí způsoby, jakými výzkumníci z nejrůznějších oborů odkrývají podobu planety Země v nepředstavitelně vzdálené minulosti.

„Představte si, že celá historie planety Země by se dala přehrát během jednoho dne. Jak dlouho by ve hře bylo lidstvo? A co život jako takový? Procesy, které umožnily vznik a vývoj života tak, jak jej známe, mají svůj počátek v dávné minulosti. Některé z těchto procesů po sobě zanechaly stopy, které se učíme nacházet, poznávat, číst a interpretovat. Tyto stopy (deep time data) stojí v základu příběhů, které si o historii Země a života na Zemi vytváříme.“

V příběhu o vývoji planety Země je pro lidstvo vznik a vývoj života zcela zásadní. Jaké formy život na sebe v historii Země život bral? Jak a kdy docházelo k velkým vymíráním? Jaká úskalí čekají na paleontology, když se snaží statisticky podchytit rozmanitost života v minulosti Země? To jsou některé z otázek, na které se pokusí odpovědět paleontoložka Katarina Holcová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Po přednášce následuje ukázka sonifikace (ozvučení) vývoje a diverzity vápnitého nanoplanktonu od období Trias (před 225 milióny let) do současnosti.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články