Deep time data a rytmy planety Země VIII. – Vznik života
26. 3. 2024 18:00, Praha

- Typ akce
- Ve měste
- web
- http://www.kampushybernska.cz/
- Místo
- Kampus Hybernská - D.1 Ateliér
Hybernská 998/4, Praha
zobrazit na mapě
Osmá ze série diskuzí o tom, jak člověk tvoří příběhy z hluboké minulosti Země, seznámí s teoriemi o vzniku života jako takového.
Série přednášek v Ateliéru HYB4 v Kampusu Hybernská představuje způsoby, jakými výzkumníci z nejrůznějších oborů odkrývají podobu planety Země v nepředstavitelně vzdálené minulosti. Návštěvníci jsou zváni poodkrýt nánosy a usazeniny, pod kterými svá tajemství drží deep time.
„Představte si, že celá historie planety Země by se dala přehrát během jednoho dne. Jak dlouho by ve hře bylo lidstvo? A co život jako takový? Procesy, které umožnily vznik a vývoj života tak, jak jej známe, mají svůj počátek v dávné minulosti. Některé z těchto procesů po sobě zanechaly stopy, které se učíme nacházet, poznávat, číst a interpretovat. Tyto stopy (deep time data) stojí v základu příběhů, které si o historii Země a života na Zemi vytváříme.“
Přednáška Kláry Hlouchové z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK představí pohled současné vědy na okolnosti, které vedly ke vzniku prvních živých organismů na Zemi. Jak asi vypadaly první verze života? Jakým způsobem získávaly energii? A jak mohly fungovat první ekosystémy vůbec? Na tyto otázky nejspíš nikdy nebude lidstvo znát přesnou odpověď, přednáška tak nastíní možný rámec ve kterém se tyto události mohly odehrávat. Po přednášce bude následovat ukázka sonifikace a vizualizace algoritmů popisujících chování živých systémů (cellular automata, Game of Life) v podání hudebníka a výzkumníka Cyrila Kaplana a experta na neurozobrazovací technologie z Národního ústavu duševního zdraví Vlastimila Koudelky.
Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.