Dominik Gajarský & Kryštof Haller: Sandman

17. 5. 2024 - 18. 5. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
http://berlinskejmodel.cz/
Místo
Berlínskej model
Pplk. Sochora 9, Praha
zobrazit na mapě

Nikdo na světě nezná tolik příběhů jako Ole Lukøje – rozhodně je umí vyprávět! Když se setmí a děti ještě spořádaně sedí kolem stolu nebo na svých stoličkách, přichází Ole Lukøje. Přichází nahoru tiše, protože chodí v ponožkách. Tiše otevře dveře a cvrnk! Posype děti sušeným mlékem – jen trochu, ale vždycky tolik, aby měly zavřené oči a neviděly ho. Jakmile děti usnou, Ole Lukøje se posadí na postel vedle nich.

Ačkoli se o této postavě Hanse Christiana Andersena nikdy nemluvilo jako o Sandmanovi, nýbrž jen jako o “Ole Lukøje” (což zhruba znamená “Ole zavírá oči”), je zcela jistě včerejším předchůdcem dnes běžně vyprávěných mýtů o Sandmanovi.

V rámci vernisáže proběhne performativní čtení, které zkoumá nové způsoby vyprávění. Digitální folklór se zde pojí s parasociálními interakcemi v reálném čase. Apropriuje prvky livestreamů, využívá role-playingu a imaginárního live chatu, který přidává další hlasy do jednostranného vyprávění. Příběhy, inspirované znepokojivými creepy pastami z online fór jako 4-chan nebo Reddit, reflektují nové metody lidové kultury v digitálním věku.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články