Dům U Kamenného zvonu

17. 2. 2024 16:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
http://ghmp.cz/dum-u-kamenneho-zvonu/
Místo
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13, Praha
zobrazit na mapě

Jedna z dominant Staroměstského náměstí a skvost české gotické architektury byl objeven teprve až v 60. letech 20. století, kdy vyvolal úžas nejen mezi odbornou veřejností. Lze ho řadit k nejvýznamnějším pražským objevům minulého století. Už při odkrývání neobarokní fasády bylo badatelům jasné, že se jedná o naprosto výjimečnou stavbu se složitou sochařskou výzdobou rovnající se pařížským vzorům své doby. Bylo tedy jasné, že obyvatelé nemohou být běžní měšťané, ale někdo z okruhu pražského dvora. Fragmenty krále a královny sedící v majestátu a domovní znamení zvonu pak historiky přivedli k manželskému páru Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Obývala královská dvojice tento dům, a je to rodiště budoucího císaře Karla IV.?

Účastníci si společně projdou všechna 3 podlaží gotického paláce. Uvidí trůnní sál, kde panovníkům města a šlechta přísahala lenní věrnost, soukromou oratoř, kde snad královna uchovávala ostatky sv. Ludmily, přízemní kapli s dochovanými středověkými malbami plných utrpení, bolesti, tragédie a nebudou chybět ani podivná / nestvůrná monstra.

Praktické informace:

  • Sraz: u pokladny galerie, kde je potřeba zakoupit vstupenku s nahlášením, že se jedná o účastníka komentované prohlídky
  • Délka: 90 minut
  • Ukončení vycházky: v II. velkém sále, kde bude rozchod a možnost projít si výstavu
  • Průvodce: Lenka Kliková
  • Děti do 15 let zdarma
  • Vycházka se koná za každého počasí
  • Na této vycházce se na místě platí vstupné do objektu: dospělí 150 Kč / senioři 20 Kč / studenti 60 Kč

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články