Elmgreen & Dragset: Read

16. 11. 2023 - 22. 4. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://www.kunsthallepraha.org/
Místo
Kunsthalle Praha
Klárov 5, Praha
zobrazit na mapě

Světově proslulé umělecké duo Elmgreen & Dragset proměnilo Kunsthalle Praha v živoucí veřejnou knihovnu. Jejich první velká výstava v České republice oslavuje literární dědictví Prahy. Představuje také díla šedesáti mezinárodních umělkyň a umělců.

Výstava nepostrádá podvratný humor, momenty překvapení a jistou nostalgii po 20. století. Probouzí ovšem také diskuzi o budoucnosti fyzických knih, psaní a skutečném významu knihoven coby center vědomostí. Čím vším dnes může být kniha? A co se stane s knihovnami v době digitálních médií? Samotný název Read vybízí nejen ke čtení, ale také k učení se a porozumění, ve smyslu číst znamení, číst tvář nebo číst situaci.

Vystavená díla pocházejí z různých dekád, světových regionů a uměleckých směrů, jsou mezi nimi sochy, objekty a instalace. Návštěvnictvo dokonce na výstavě může sledovat netradiční performance Prague Diaries, při níž pětice mužů sepisuje své osobní deníky – vždy každou středu a každý víkend po dobu konání výstavy až do 22. dubna 2024.

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí. Elmgreen & Dragset napříč svou kariérou ustavičně zpochybňují tradiční výstavní formát „white cube“ („bílé kostky“) skrze tvorbu rozsáhlých instalací a narativních situací, ve kterých se mísí autobiografické citace, fiktivní příběhy a kulturní odkazy.

Jejich pražská výstava s názvem Read reflektuje vztah mezi knihami a uměleckou tvorbou. Výstava je uspořádána jako minimalistická verze moderní veřejné knihovny a táže se tak rovněž po vztahu k fyzickým knihám a vědomostem v době digitálních médií. Read představí sochy, performance a nová díla od Elmgreena & Dragseta po boku děl dalších umělců a umělkyň, převážně ze sbírky Kunsthalle Praha. V návaznosti na jejich nedávné výstavy, například This is How We Bite Our Tongue (Takto se koušeme do jazyka; Whitechapel Gallery, Londýn, 2018) či Useless Bodies (Zbytečná těla; Fondazione Prada, Milán, 2022), obsahuje Read jistou nostalgii po 20. století a zároveň adresuje současné problémy a poskytuje podněty pro budoucí diskuse.

Michael Elmgreen a Ingar Dragset žijí a pracují v Berlíně. Umělecké duo tvoří již od roku 1995. V minulosti vystavovali po celém světě, v institucích jako například Tate Modern, Victoria & Albert Museum, Serpentine Galleries a Whitechapel Gallery v Londýně, UCCA Center for Contemporary Art v Pekingu, PLATEAU – Samsung Museum of Modern Art v Seoulu či SMK – National Gallery of Denmark v Kodani, a nedávno také ve Fondazione Prada v Miláně. V roce 2009 jim bylo na 53. Benátském bienále uděleno čestné uznání za výstavu The Collectors, prezentovanou v Dánském a Nordickém pavilonu. Jejich nejznámějšími díly jsou Prada Marfa — permanentní instalace v podobě zavřeného obchodu s luxusním zbožím uprostřed texaské pouště — a Van Gogh’s Ear, venkovní socha znázorňující vertikálně postavený bazén, která byla prvně vystavena na Rockefeller Plaza v New Yorku a nyní je k vidění v čínském Wuhanu.

Ve spolupráci s: Christelle Havranek (hlavní kurátorka Kunsthalle Praha) & Barbora Ropková (kurátorka sbírky Kunsthalle Praha)

Vystavující umělci a umělkyně: Georges Adéagbo, Saâdane Afif, Meriç Algün, Dotty Attie, Cay Bahnmiller, Olga Balema, Vlastimil Beneš, Barbara Bloom, George Brecht, Marcel Broodthaers, Pavel Büchler, Sophie Calle, Thomas Cap de Ville, Alejandro Cesarco, The Chicago Center for Caspar David Friedrich Studies, Giorgio de Chirico, Jean-Philippe Delhomme, Braco Dimitrijević, Aleksandra Domanović, Emory Douglas, Elmgreen & Dragset, Robert Filliou, Ken Friedman, Kasia Fudakowski, Simon Fujiwara, Dora García, Isa Genzken, Dominique Gonzales-Foerster & Paul B. Preciado, Tomislav Gotovac, Dick Higgins, Vladimír Houdek, IRWIN, František Janoušek, Allan Kaprow, Kirsten Pieroth, Tarik Kiswanson, Milan Knížák, Běla Kolářová, Tony Lewis, Tom Lubbock, Vlado Martek, Endre Nemes, Nam June Paik, Géza Perneczky, Zhang Peili, Katarina Poliačiková, Florian Pumhösl, Chiharu Shiota, Marek Schovánek, Kurt Schwitters, Slavs and Tatars, Nedko Solakov, Jindřich Štyrský, Gert & Uwe Tobias, Endre Tót, Jaro Varga, Wolf Vostell, Peter Weibel, Ruth Wolf-Rehfeldt

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články