Festival performance Odejít znamená vrátit se jinudy

13. 12. 2023 18:30, Praha

Typ akce
Festival
web
http://www.anka.li
Místo
Ankali - Planeta Za
Lopuchová 58/6, Praha
zobrazit na mapě

Galerie nebo klub? Den nebo noc? Umění nebo život? Možná existuje třetí cesta. Žádné rozhodnutí není konečné –⁠ jít dovnitř nebo ven, vpravo nebo vlevo. Zdá se, že žádná cesta nevede tam, kam chceme. Někdy je jednodušší odmítnout vše, než si vybrat.

Druhý ročník festivalu Performance iniciativy tranzit.cz proběhne ve středu 13. prosince 2023 v prostoru Ankali & Planeta Za. V rámci programu festivalu se představí deset umělců a umělkyní. Jejich performance budou probíhat napříč různými částmi členitého prostoru klubu. AXT je ukrajinská DJka a zvuková umělkyně žijící v Praze. Je rezidentkou klubu Bike Jesus a spoluzakladatelka platformy Motsion. 3C 273 je sólový hudební projekt slovenské, v Praze usazené skladatelky Moniky Kováčové. Vojtěch Fröhlich svoje umělecké uvažování i vyjadřování odvozuje ze sportu, přírody, i pocitů osobního sdílení zvláštních situací. Členové a členky kolektivu Glory Affairs spojuje přání spoluvytvářet spojení mezi přáteli i cizími lidmi i sdílená zkušenost migrace. Pro festival připravují vícesmyslovou performanci s prvky fyzioterapie a audiovizuálního environmentu. Producentka a DJka Martyyna v září 2023 premiérovala svůj nový koncertní program na festivalu Lunchmeat a v rámci festivalu v Ankali odehraje DJ set. V živém koncertu se představí Tot Onyx – samostatný projekt umělkyně Tommi Tokyo z japonské experimentální performativní hudební skupiny group A. Kurátor, kuchař, performer a edukátor Tomek Pawłowski-Jarmołajew pro festival připravuje kulinářskou intervenci s odkazem na tradiční polskou kuchyni. Umělkyně Sláva Sobotovičová se zabývá pamětí otištěnou ve folklóru a populární kultuře a v rámci večera představí novou performanci o queer historii klubové kultury. Jonáš Strouhal osciluje mezi rolemi umělce, vědce či sociologa, v projektu pro festival prozkoumává emoce spojené se životem v pozdně kapitalistické společnosti. Výtvarnice Sráč Sam připravuje performativní křest českého překladu knihy Dusivá místa americké feministické spisovatelky, aktivistky a umělkyně Shulamith Firestone. Kniha, jejíž součástí jsou původní ilustrace Sráč Sam, bude na festivalu poprvé veřejně v prodeji.

Iniciativa pro současné umění tranzit.cz byla založena v roce 2002. Tranzit.cz vydává knihy, pořádá bienále Ve věci umění a organizuje umělecké a kurátorské rezidence. V nakladatelství tranzit.cz vyšly např. texty z oblasti feministické teorie a prózy (Audre Lorde, Sophie Lewis, Chris Kraus, Carla Lonzi, ad.), kritické teorie, filozofie a teorie umění (mj. Frantz Fanon, Bruno Latour, Didier Eribon, Hakim Bey, David Graeber, Nicolas Bourriaud ad.).

Festival se uskuteční za podpory hlavního města Prahy a Státního fondu kultury České republiky. Hlavním partnerem tranzit.cz je nadace Erste. Mediálními partnery festivalu jsou A2 kulturní čtrnáctideník, Artalk.cz, ArtMap a Deník Alarm.

Důležité informace:

  • Kapacita prostoru je omezena.
  • Akce je zdarma po předchozí rezervaci přes GoOut.
  • Vstup na akci je na adrese Lopuchová 58/6, Praha 10.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články