Filomena Borecká: Dech tichých myšlenek

22. 3. 2024 - 8. 9. 2024, Praha

Typ akce
Výstava
web
https://www.ngprague.cz/o-nas/budovy/veletrzni-palac/
Místo
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47, Praha
zobrazit na mapě

Výtvarná tvorba Filomeny Borecké (1977), české umělkyně, dlouhodobě žijící v Paříži, se zaměřuje na témata vizuálně nesnadno uchopitelná – dýchání, vztahy, plynutí času. Umělkyně se vyjadřuje prostřednictvím kresby, jež jí poskytuje možnost bezprostředního zachycení okamžiku a autentického zážitku. Své kresby nechává ožívat na zdech galerií, kde jejich linie organicky prorůstají výstavním prostorem a podmaňují si okolní stěny. Pro Národní galerii v Praze vytvořila dílo in-situ, velkoformátovou abstraktní kresbu zachycující „vnitřní krajinu“ nesenou dechem.

Výstava zkoumá motivy pospolitosti a vzájemnosti. Akcentuje autorčin dlouhodobý zájem o téma dýchání. Filomena Borecká svým dílem poukazuje na hlubokou propojenost všeho živého. „Nádech a výdech nemají individuální hranice a jsou neustále sdíleny,“ připomíná. Prostřednictvím dynamických kreseb a plastických objektů abstraktních organických forem zachycuje flow tvořivé energie, neutuchající spontánní pohyb, jež je vlastní pulzaci přírody, biologickým rytmům i dění v kosmu.

Umělkyně vytvořila multimediální objekt Phrenos – Banku dechu (2011 – dodnes), který zahrnuje přímou participaci diváků. Do jeho útrob lze vstoupit a ponořit se do zvukových nahrávek lidského dechu, mapujících různorodé stavy bytí. Projekt zapojuje návštěvníky prostřednictvím dotazníku tázajícího se na představy spojené s dýcháním. Phrenos bude vystaven do 23. 6. 2024.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články