Fokus na současnou slovenskou literaturu: Dušan Taragel

21. 2. 2024 19:00, Praha

Typ akce
Ve měste
web
https://www.podzemni-antikvariat.cz
Místo
1. Podzemní antikvariát
Hybernská 22, Praha
zobrazit na mapě

Slovenský institut v Praze uvede v únoru druhý v pořadí z literárních večerů v rámci cyklu Fokus na současnou slovenskou literaturu, který vzniká ve spolupráci se Slovenským literárním centrem. V jeho rámci se v průběhu roku na měsíční báze představí loňská desítka finalistek a finalistů prestižní slovenské literární ceny Anasoft litera.

Po lednové úvodní diskusi s Jakubem Spevákem o jeho knížce Po funusu bude druhým prezentovaným autorem Dušan Taragel, který do Prahy přijede debatovat o svém díle Mafiánské balady. Setkáním s autorem účastníky opět provede literární redaktor Jakub Pavlovský. Ukázky z románu umělecky přednese herec Richard Trsťan. Dušan Taragel (*1961, Bratislava) je prozaik, publicista a editor s pestrým profesním zaměřením. Z pracovníka chemického závodu se později vypracoval na hudebního redaktora Slovenského rozhlasu, copywritera pro reklamní agentury, editora a publicistu pro různá média a scénáristu několika populárních slovenských sitkomů. Jako prozaik debutoval knihou Pohádky pro zlobivé děti a jejich pečlivé rodiče (1997). Spolu se slovenským autorem Petrem Pišťankem vydal knihu povídek Sekerou & nožem (1999), editorsky připravil a sestavil povídkové antologie Sex slovensky 1 a 2 (2004–05) a je také autorem textu komiksu Jánošík. Pravdivý příběh (2006). V roce 2005 vydal mystifikační příručku slušného chování pro vrahy Vražda jako společenská událost.

Na cenu Anasoft litera byl nominován za akční thriller Mafiánské balady, který se se odehrává v současnosti na Slovensku a navzdory názvu nepojednává o prostředí organizovaného zločinu, nýbrž o posledních dnech a hodinách života sedmi lidí, kteří uvěřili, že je právě potkalo štěstí. Hlavní postavy osudově spojí mrtvola zahrabaná v lese a její nález rozjede řetězec událostí, které už nedokážou zastavit. Sedm překvapivě spojených příběhů vybízí ke kladení si otázky, zdali je smrt jen náhoda nebo ji svým jednáním a rozhodnutími lidé přivolávají sami.

Veškeré informace o pořádané akci pro vás připravila redakce webu GoOut.

nejčtenější články